Ağustos ayının içinde Sony Xperia Go ile birlikte piyasaya sürdüğü ikinci toza ve suya karşı dayanıklı  telefonu Xperia Acro S  de piyasaya sundu, Xperia Acro S üst seviye bir cihaz olduğunu söylemeliyiz.

Boyut olarak 126x66x11.9 mm ve 147 gr ağırlığında olan Xperia Acro S IP57 sertifikasına sahip ve bu sertifika toza dayanıklılık ve 1 metre su altında 30 dk kalabilme garantisi anlamına geliyor. IP57 sertifikasına diğer üst seviye telefonu is Sony Xperia V olarak tanıtıldı.

İşlemci olarak 1.5 GHz hızında çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon Scorpion a sahip olan Xperia Acro S Adreno 220 görüntü işleme birimine (GPU) sahip ve bu hızı 1 GB RAM bellek ile destekliyor.

Görüntü olarak 4.3 inch lik 16 milyon renge rahip 1280×720 çözünürlüğündeki ve 342 ppi piksel yoğunluğundaki ekranı ile Sony Bravia Mobile görüntü işleme yazılımının gücüyle piyasaya çıktı. Ekran ıslak elle bile kullanılabiliyor olması ayrıca önemli bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Kamera olarak 12 MegaPiksel 4000×3000 çözünürlüklü otomatik fokuslu ve led flaşlı bir arka kameraya sahip ve ayrıca bu kamera saniyede 30 kare görüntü alırken 1080P video kaydı yapabiliyor. Ön kameraya gelince 1.3 Megapiksel 30 kare ile 720P görüntü kaydedebiliyor.

Yazılım olarak Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile geliyor. Aslında ilk çıktığında Android 2.3 GingerBread ile piyasaya sürülmüştü fakat kısa zamanda güncelleme geldi.

Hafıza olarak sadece 16 GB seçeneği sunan Xperia Acro S in bu 16 GB hafızanın sadece 11 GB ı kullanıcı ya bırakılmış durumda fakat Xperia Acro S 32 GB a kadar mikro SD kart destekliyor olması hafıza alanı açısından sıkıntıyı gideriyor.

Bağlantı noktalarına baktığımızda 3G desteği DLNA kablosuz ekran görüntü aktarma desteği, NFC yakın mesafeden hızlı veri aktarma desteği, bluetooth 3.0 desteği sunuyor.

Pil ömrü olarak 1910 mAh lik bir lityum iyon pile sahip ve 310 saat bekleme ömrü ile 7 saat 10 dakika konuşma ömrü sunuyor.

Sonuç olarak; toza ve suya dayanıklı üst seviye bir cihaz olduğu için telefonunu hassas kullanmayan kullanıcılar için kesinlikle öneririz, hem dayanıklı hemde üst seviye özellikler Sony tarafından bu telefonda birleştirilmiş.