ipad in hiç bilmediğimiz özelliklerinden bahsedeceğim bu yazımda, IOS 5.1.1 yazılımıyla gelen yeni ipad 3 üzerinde çalışan bu özellikler ipad i daha iyi ve keyifli kullanımı için oldukça önemli görünüyor.

İpad ekran görüntüsü alma, ipad home tuşu ile açma kapama tuşuna aynı anda bastığımızda o anki ekran görüntüsünü ipad direk kaydediyor kaydederken de bir klik sesi geliyor  ve fotoğraflar klasörünün içinden ulaşılıyor.

Yazdığımız bir yazıyı geri almak için ipad imizi sallamamız gerekiyor, bu şekilde en son yazdığımız yazıyı geri alabiliyoruz.

Klavyeyi ikiye bölmek için klavyeyi iki parmağımızla veya iki elimizi kullanarak iki ayrı yöne ayırmamız gerekiyor. Aynı şekilde ikiye ayrılmış klavyeyi iki elimizi birbirine doğru iterek birleştiriyoruz.

Klavyeyi ikiye böldükten sonra görünmez tuşlar ortaya çıkıyor, bu tuşlar ekran da yok fakat yine de kullanabiliyoruz. Bu tuşlar y tuşunun yanında t, h tuşunun yanında g ve b tuşunun yanında v tuşu tabi terside geçerli.

Türkçe karakterlerle ipad ile yazı yazmak belki de en çok zorlandığımız konulardan biridir, Türkçe karakterleri ortaya çıkarmak için örneğin s harfine elimizi basılı tuttuğumuzda ş harfi ve birkaç farklı karakter beliriyor bu şekilde Türkçe harfleri kullanabiliyoruz. Tabi bu harfleri yazmanın daha hızlı bir yolu da var örneğin s harfine basıp tutup hızlıca elimizi yukarı sürüklersek otomatik olarak ş harfi çıkıyor.

Klavye ile rakam yazmak ta en çok yaşadığımız sıkıntılardan birisidir. Tabi bunun da bir kısa yolu var yazı ekranındayken 123 yazan rakam tuşuna elimizi basılı tutarak ekranda görünen rakamların üzerine götürürsek ve yazmak istediğimiz rakamın üzerinde bırakınca istediğimiz rakamı yazmış olur hem de harf ekranına tekrar geri dönmüş oluruz.


Klavye de büyük harfle yazı yazmak için shift butonuna çift tıklamamız yeterli olacak, tekrar shift butonuna tıklarsak küçük harflere geri dönüş olacaktır.

Arka planda çalışan uygulamalara ulaşmak için home butonuna çift tıklamamız gerekiyor. Gelen ekranda elimizi sola doğru sürüklersek ekran parlaklığı ayarlama, ses açıp kısma, müzik çalma durdurma menüsüne kısa yoldan ulaşıyoruz.

Çoklu dokunma özellikleri

ipad multitasking olarak tanımlanan bu özelliklere baktığımızda 4 veya 5 parmağımızla ekrana dokunarak yaptığımız hızlı kullanım özellikleridir.

1- Ekran da çalışan bir uygulama varken dört parmağımızla sola veya sağa doğru sürüklersek, arka plan da çalışan diğer uygulamaya geçebiliyoruz.

2-  Beş parmağımızı ekrana koyup avucumuzun içine doğru parmaklarımızı birleştirirsek program direk kapatılır ve ana ekrana döner.

3-  Arka plan da çalışan uygulamalara home butonuna çift tıklayarak ulaşabildiğimiz gibi dört parmağımızı ekrana koyup yukarı doğru sürükleyerek te ulaşabiliriz.

Safari internet tarayıcısı

1- Safari de sekmeler arasında gezinmek için iki parmağımızı ekrana tutarak sağa veya sola sürüklememiz yeterli,

2- Safarinin sağ üst köşesinde bulunan yeni sekme açmaya yarayan + tuşuna parmağımızla basılı tutarsak en son kapattığımız sekmeleri bulabileceğiz.

3- Safari de uzun bir sitenin en altına kadar indikten sonra yukarı doğru ulaşmak gerçekten zor oluyor bazen ama sayfa başına dönmek aslında çok kolay, sadece ekranda saat bulunan siyah alana bir kere dokunmamız yeterli olacak, bu özellik ayrıca facebook uygulamasında da çalışıyor.