IFA 2012 fuarında Sony Tarafından tanıtılan  bir diğer telefon da Suya ve toza karşı dayanıklı yüksek hızlı ve kaliteli ekrana sahip Xperia V oldu.

Boyutlarına baktığımız da 129x65x10.7 mm ve 120 gr ağırlığında olduğunu görmekteyiz, ilk bakışta 10.7 mm kalın bir telefon olarak görünse de suya ve toza karşı dayanıklı olarak yapıldığını düşünürsek bu kalınlığın normal olduğunu söyleyebiliriz.

Toza ve suya dayanıklı olan telefonun IP57 sertifikası bulunuyor, Bildiğiniz gibi IP kelimeleri Ingress Protect yani Koruma Sınıfı anlamına gelmekte, yani bu telefonun Koruma sınıfı Kodu 57 anlamındadır. 5 Toza karşı korumalı, 7 ise 1 metre suyun altında yarım saat kalabilir anlamına gelmektedir. Sony Xperia Go IP67 sertifikasına sahip olduğundan toz ve sudan kesinlikle etkilenmezken, Xperia V de bu sertifika IP57 olduğundan suya karşı dayanımı aynı iken toza karşı korumalı olsada maalesef tam garanti veremiyor.

İşlemci olarak 28 nm teknolojisine sahip 1.5 GHz. çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon s4 ve Adreno 225 görüntü işleme birimine (GPU) sahip olan telefon 1 GB lık RAM bellek ile destekleniyor.


Ekran olarak 4.3 inc lik 16 milyon renge sahip 1280×720 çözünürlüklü 342 ppi gibi yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip Reality Ekran ile geliyor. Çoklu dokunmatik ekranı 10 parmakla aynı anda dokunmaya izin vermesiyle de ayrıcalık yaratıyor. Bravia Mobile Engine 2 ekran işlemcisi bulunan telefon Bravia kalitesini görüntülerde hissettiriyor.

Hafıza desteği olarak 8 GB lık tek bir hafıza ile gelmesine rağmen Xperia V 32 GB a kadar mikro SD desteği sayesinde hafıza alanını genişletmek mümkün görünüyor.

Kamera olarak 13 Megapiksellik 4128×3096 çözünürlükte otomatik fokuslu ve Led flaş desteği bulunan Exmor sensörlü arka kamerayla geliyor. Arka kamera ayrıca saniyede 30 kare görüntü alarak 1080P video çekebiliyor. Arka kameraya geldiğimizde ise yalnızca VGA kamera olması üzücü derecede düşük çözünürlüklü bir kamera olduğunu söylemeliyiz

Yazılım olarak Android 4.04 Ice Cream Sandwich ve Sony TimeScape Arayüzüyle birlikte geliyor. Sony firmasının Android Jelly Bean güncelleme sözü de verdiği Xperia V nin rakiplerine baktığımızda neredeyse tamamı Jelly Bean ile birlikte geliyor olduğunda Xperia V nin Android ICS ile gelmesi kullanıcıları memnun etmeyeceğe benziyor.

Yazılım konusunda ki artı noktalarından biri Klavyesini istediğimiz gibi kendimize göre ayarlamamıza imkan veriyor olması diyebiliriz. Böylece yazı yazmak hem daha kolay hale geliyor hemde keyifli bir hal alıyor.

Bağlantı özelliklerine baktığımıza 3G ve 4G desteğine sahip olan, DLNA desteğine sahip cihazlara kablosuz ekran görüntüsünü aktarabilen, NFC yani yakından veri aktarımı yapabilen, mikroUSB girişi bulunan telefon bağlanabilirlik bakımından yeterli olduğunu söylemeliyiz.

Pil Ömrü açısından 1750 mAh lik küçük bir pile sahip olan Xperia V, 300 saate kadar bekleme ve 7 saate kadar konuşma ömrü sunabiliyor.

Sonuç Olarak; Sony toza ve suya dayanıklı bir telefonun ayrıca şık da olabileceğini bu telefonla kanıtlamış oldu.