Berlin’de düzenlenen IFA 2012 fuarında Sony tarafından yeni tablet bilgisayarı olan Sony Xperia Tablet S tanıtıldı. İlk bakışta orjinal Sony tablet S e göre daha hafif,daha ince ve su geçirmeyen bir yapıya sahip olan Xperia Tablet S in ne zaman kullanabileceğiz sorusunun cevabı 7 Eylül itibariyle olarak belirtildi.

Sony Xperia Tablet S için en önemli özelliği olarak su sıçramalarına karşı dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Tabletimiz ile çalışırken üzerine su sıçraması veya su dökülmesi durumlarında su geçirmemesi gerçekten çok güzel bir özellik tabi suya düşürülmesi durumunda su geçiriyor


Boyut olarak 241×8.8x174mm olan Xperia Tablet S wifi model 570 gr, wifi +3G modeli 585 gr ağırlığına sahip.piyasadaki rakipleri gibi düze bir tasarımla karşımıza çıktı, tabi orijinal tablet S in ödüllü katlanmış kitap görünümünden de aynı zaman da vazgeçilmemiş. Tabletin orjinaline göre inceltilmiş bir yapıya sahip olması daha fazla ilgi bulacağını düşündürüyor. Dış kasa olarak ipad ler de olduğu gibi alüminyum seçilmiş ve bu sayede tabletin daha şık ve kaliteli olduğu hissi uyandırıyor.

İşlemci olarak 4 çekirdekli 1.3 GHz. Nvidia Tegra 3 işlemciye sahip ve 12 çekirdekli Geforce Grafik birimine(GPU) sahip ve 1 GB RAM bellek ile bu güç destekleniyor. Ayrıca işlemci tek çekirdek moduna geçerek 1.4 GHz. hıza ulaşabiliyor.

Ekran olarak orijinal tablet S gibi 9.4 inc boyutunda ve 1280×720 çözünürlüğünde HD Opticontrast IPS ekranıyla geliyor.

Kamera olarak 8 Megapiksellik HD arka kameraya ve 1 Megapiksellik görüntülü görüşmeler için kullanıma uygun ön kameraya sahip.

Bellek olarak 3 farklı opsiyonla piyasaya çıkacak, 16 GB,32 GB ve 64 GB hafıza seçenekleriyle satışı yapılacak.

Xperia Tablet S Satış fiyatları olarak 16 GB lık modeli 399$, 32 GB lık modeli 499$ ve 64 GB lık modeli de 599$ belirlenmiş durumda ve fiyat olarak uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Yazılım olarak Xperia Tablet S Android 4.03 Ice Cream Sandwich ile geliyor fakat Sony Android 4.1 Jelly Bean güncelleme sözü veriyor. Yazılım olarak tabi ayrıca Sony ye özel yazılımlarda geliyor, uzaktan kumanda, hesap makinesi, internet tarayıcı, zaman sayıcı ve ses kaydedici. Bu yazılımların önemli bir özelliği başka uygulamaları kullanırken bu uygulamaları çalıştırabiliyor olmamız. Çoklu uygulama çalıştırma özelliğini daha önce Galaxy Note 10.1 tablette de görmüştük.

Bağlantı noktalarına baktığımızda SD kart slotu, USB port girişi ve HDMI portu olduğunu görüyoruz. Donanımsal olarak DLNA özelliği bulunan Xperia Tablet S DLNA özelliği bulunan diğer cihazlara ekran görüntüsünü kablosuz olarak hızlı bir şekilde aktarabiliyor, örneğin televizyon ve laptoplara görüntü aktarabiliyor ve evinizi bir tabletten yönetebildiğiniz eğlence sistemine çevirebiliyor.

Xperia Tablet S te bulunan Infrared özelliği sayesinde içinde bulunan uzaktan kumanda yazılımının yardımıyla evimizdeki tüm cihazlara kumanda edebilme imkanı sağlıyor, sürekli yaşadığımız kumanda kaybolma ve tüm cihazların ayrı kumandası olmasından dolayı oluşan  kumanda karmaşası derdine Xperia Tablet S ile son vermiş oluyoruz.

PlayStation Sertifikasına sahip olan Xperia Tablet S ile PlayStation 1 oyunlarını tablet üzerinde oynama keyfine varabileceğiz, özellikle  bir önceki ürettiği tablet S inde PlayStation sertifikasına sahip olmasından dolayı, Sony tarafından dokunmatik ekranla oynamaya uygun hale getirilmiş bir çok PlayStation oyunu mevcut durumda. Ayrıca PS3 sahiplerini sevindirecek bir ayrıntı da gözlerden kaçmamalı, PS3 kablosuz kumandasını BlueTooth sayesinde Xperia Tablet S ile direk kullanabileceğiz ve oyunları PS3 kumandası keyfiylede oynayabileceğiz.

Sony Xperia Tablet S Tanıtım Videosu