Berlin de düzenlenen IFA 2012 fuarında Japon devi Sony 3 akıllı telefonunu tanıttı. Xperia T, Xperia U ve Xperia J isminde olan telefonlar tanıtıldı. Bu telefonlarda bir tanesi ve en önemlisi olan Sony en iyi telefonu olduğunu söyleyebileceğimiz Xperia T yi tanıyacağız.

Boyut olarak 9.5 mm kalınlığında olan 139 gr ağırlığıyla hafif sayılabilecek bir telefon olarak görebiliriz. Kalite olarak plastik kasası olmasına rağmen kaliteli bir yapıya sahip.

Xperia T Sony tarafından çıkarılan yeni amiral gemisi olarak tanımlanan telefon olarak tanıtımı yapıldı. 1.5 Ghz Qualcomm Krait Snapdragon S4 çift çekirdekli işlemci 1 GB lık RAM bellek desteklenmiş . Sony nin bir önceki amiral gemisi Xperia S in geliştirilmiş modeli olan Xperia SL den de daha iyi bir cihaz olarak tanıtıldı.


4.6 inc lik ekran Sony Bravia mobil 2 ekran yönetimi ile kuvvetlendirilmiş durumda ve Sony Xperia T yi akıllı telefonlarda en iyi HD kalitesine hazır olun sloganıyla tanıttı.   Xperia t ekran çözünürlüğü olarak 1280×720 HD  çözünürlüğü ve Bravia engine kalitesi ile gözlere görsel bir şölen sunmaya hazırlanıyor. Ekran boyutları olarak en büyük rakibi olacak olan Galaxy S3 ve HTC one X i 4.6 inc lik büyük ekranıyla yakalamış olduğunu görüyoruz.

Kamera olarak 13 Megapiksel otomatik fokuslu Exmor R görüntü sensörü ve 16X dijital zoom ile gerçekten olağanüstü bir kamera ile geliyor. Kameranın en önemli özelliği 1 saniyeden daha kısa bir sürede fotoğraf çekimine hazır olması diyebiliriz. Arka kamera ayrıca 1080P video kaydı ve ön kamera ise 720P video kaydı yapabiliyor. Telefonun arka kamerasını destekleyen birde led flaş bulunuyor. Kamerası yüz, gülümseme yakalama fonksiyonun yanında kırmızı göz engelleme fonksiyonlarını da içeriyor.

Yazılım olarak Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich ile geliyor. Büyük olasılık piyasaya çıkışından sonra Android 4.1 Jelly Bean güncellemesi gelecektir. NFC teknolojosine sahip telefonla yakın mesafeden hızlı kablosuz veri aktarılabiliyor. Ayrıca DLNA desteği sayesinde DLNA desteği sunan televizyon ve laptoplara görüntü aktarabiliyor.

PlayStation Sertifikası ile birlikte gelen telefon ile PlayStation 1 oyunlarını oynayabileceğiz, bildiğimiz gibi Xperia S için geliştirilen oyunlar mevcut durumda bu oyunları Xperia T ile de uyumlu hale getirileceği ve kısa bir süre içinde birçok dokunmatik PS1 oyunu oynayabileceğiz.

 Bellek olarak 16 GB sabit hafıza ile gelen telefonun ayrıca 32 GB a kadar mikro SD kart desteği de bulunuyor.

Xperia T ile birlikte Güncellenmiş olan Sony Walkman uygulaması geliyor. Müzik dinlerken Sony ses kalitesini yaşamanızı ve gelişmiş playlist fonksiyonları ile müzik arşivinize kusursuz hakim olabilmenizi sağlıyor.

Xperia T ile birlikte Sony firmasının yeni hayatımıza sokacağı BOX cloud storage yani bulut depolama alanını da tanımış oluyoruz, 2012 yıl sonuna kadar hiçbir ücret alınmadan her Xperia T kullanıcısı için 50 GB lık BOX alanı sunuyor.

Benzer Yazılar Sony Xperia Tablet S İnceleme

Sony Xperia T Kullanıcı Arabirimi İnceleme