Sony nin amiral gemisi olarak lanse edilen Sony Xperia S in tüm özelliklerini bu yazımızda inceleyeceğiz. Ericsson ile yollarını ayırdıktan sonra Sony tarafından üretilen en iyi telefon olan Xperia S akıllı telefon piyasasında gerçekten hak ettiği yere gelebilecek mi göreceğiz. Sony Yeni Amiral Gemisi Xperia T İncelemesi ni de bu linkten okuyabilirsiniz.

Boyut olarak 128 x 64 x 10.6mm ve 144 gr olan Xperia S Galaxy S2 nin boyutlarına oldukça benziyor. Kasa olarak plastik olan Xperia S i elimize aldığımızda parmak izi bırakmayan plastik kasasına sayesinde ucuz bir görüntü vermiyor fakat telefonda ağırlığın üst tarafta yoğunlaşması elden kaymasına sebep olabiliyor, ağırlık dengesinin daha iyi kurulması gerektiğini düşünüyorum.

İşlemci olarak 1.5GHz çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon işlemciye sahip olan Xperia S 1GB RAM bellek ile destekleniyor. Ayrıca Sony nin yeni telefonu Sony Xperia SL de aynı özelliklere sahip bir telefon olarak tanıtıldı.

Ekran olarak 4.3 inc lik geniş ekrana sahip Xperia S 1.6 milyon renge sahip 1280×720 çözünürlüğündeki HD ekranı ve 342 ppi lık yüksek piksel yoğunluğuyla ekran bakımından göz dolduruyor. Sony televizyonlar da bulunan Bravia Engine nin Bravia Mobil versiyonu bulunan telefon görüntülerde ki kalitesi ile piyasada bulunan diğer telefonlardan ayrılıyor.

Kamera olarak 12.1 Megapiksel Exmor R sensörlü otomatik fokuslu ve 16X dijital zoom özelliği bulunan ve ayrıca flaşıda bulunan 1080P görüntü kaydedebilen arka kamerasıyla piyasa daki en iyi kamera olma özelliğini gösteriyor. Hatta Galaxy S3 ün kamerası bile yanında yetersiz kalıyor. Telefonun ön tarafına ise 1.3 Megapiksellik 720P görüntü kaydı yapabilen web kamerası bulunuyor.

Yazılım olarak Android Gingerbread 2.3.7 ile geliyor olması aslında en kötü özelliği olarak söyleyebiliriz, Sony den yapılan açıklamayla 2012 ikinci çeyrekte Android 4.0 güncellemesi geleceğiydi ve avrupa da şuan için Android 4.0 güncellemesi yüklenebiliyor. Tabi şuan için yeni çıkan çoğu telefon Android 4.1 güncellemesi beklerken Xperia S in hala 4.0 güncellemesi bekliyor olması biraz telefona ilgiyi azaltıyor, 4.1 güncellemesinin gelip gelmeyeceği sorusu ise hala cevapsız durumda bekliyor. Android 4.0 ile gelen yenilikler videosunu inceleyip görebilirsiniz.

Bağlantı noktalarına baktığımızda, mikroUSB girişi ile 32 GB olan sabit hafıza alanı arttırma imkanı, DLNA desteğiyle kablosuz televizyon ve laptoplara veri transferi imkanı, HDMI çıkış bağlantısı sayesinde direk HD televizyonlara bağlanabilme imkanı, NFC özelliği sayesinde kablosuz hızlı veri aktarımı imkanı veriyor.

PlayStation Sertifikası sayesinde diğer hiçbir akıllı telefonda olmayan bir özelliğe sahip Xperia S, PS Store a girerek şuan için bulunan 16 PlayStation 1 oyununu indirip telefonumuzla oynayabilme şansına sahibiz. Hatta istersek HDMI kablosu yardımıyla bu oyunları HD televizyonumuza da yansıtma şansına sahibiz.

Sonuç Olarak; Bravia Mobil teknolojisine ve 342 ppi piksel yoğunluğuna sahip ekranı, piyasadaki en iyi kamera olan 12 Mega piksellik kamerasıyla göz dolduran, Sony ses kalitesini sonuna kadar gösteren Xperia S için söyleyebileceğimiz en kötü özelliği Android 2.3 ile geliyor olması diyebiliriz.

Benzer Yazılar Sony Xperia Tablet S İnceleme