Sony ile Ericsson  yollarını ayırdıktan sonra Ericsson’a ait hisselerin 1.5 milyar dolara satın alan Sony  nin ürettiği ilk dayanıklı telefonu Xperia Go oldu. IP67  standart sertifikasına sahip olan Xperia Go toza ve suya dayanıklı olan bu telefon orta sınıf için üretilmiş özelliklerine rağmen dayanıklılığı ile dikkat çekiyor, günümüzde akıllı telefonların hassas ekranları en ufak darbeden çizilmelerine karşın üretilen Xperia Go bir metre suyun altında bile kalsa toz içine de atsak zarar görmüyor.

Sony tarafından yapılan açıklamayla Xperia Go Ekim ayı içinde Android 4.0 Ice Cream Sandwich (ICS) Güncellemesi (update) alacak.

Sony yeni amiral gemisi Xperia T tanıtıldı.

Sony Suya Toza Dayanıklı En iyi Telefonu

IP67 sertifikası nedir?

IP kelimelerinin ingilizcesi ingress protection yani koruma düzeyi anlamına geliyor IP harflerinden sonra gelen ilk rakam olan 6(toz geçirmez) ve sonraki rakam 7(1 metreye kadar suya daldırmanın etkilerine karşı korumalı)  anlamlarını taşıyor. Sony nin IP57 sertifikasına sahip aynı anda piyasaya sürdüğü diğer telefonu ise üst seviye bir telefon olan Sony Xperia Acro S oldu.

Boyutlarına baktığımızda 111 x 60 x 9.8 mm olduğunu kısaca iphone 4s ile karşılaştırdığımızda 0.5 mm daha kalın bir kasaya sahip olduğunu görüyoruz. Dayanıklı olması amacıyla plastik olarak üretilmiş olması ele rahat oturmayan yapısı sebebiyle ucuz bir telefon görüntüsü veriyor.  Ağırlık olarak baktığımızda ise 100 gr ağırlığında olan Xperia Go standart bir telefon görüntüsü veriyor.


İşlemci olarak çift çekirdekli 1 GHz. NovaThor işlemciye sahip olan telefon 512 MB RAM bellek desteğine sahip ve ekran görüntü işleyici olarakta Mali 400 GPU kullanıyor. NovaThor işlemci bildiğiniz gibi Ericsson tarafından üretiliyor ve Sony bu telefonda eski ortağının ürünlerini kullanmaya devam ediyor.

Ekran olarak 3.5 inc lik genişliğe 320 x 480 çözünürlüğe sahip ve 165 ppi piksel yoğunluğu sunuyor. Çözünürlük ve piksel yoğunluğu bakımından orta sınıf bir telefon özelliği gösterse de ekran hassasiyeti olarak oldukça başarılı olduğunu söylemeliyiz. Ekran için Sony Bravia Mobile Engine kullanılması bu kalitenin en önemli sebebi olarak gösterebiliriz. Ayrıca ekran ıslakken  bile dokunuşları kusursuz bir şekilde algılayabiliyor olması gerçekten inanılmaz. Ekranın aynı anda 4 parmak dokunuşunu algılayabildiğini de ayrıca belirtmek gerekiyor.

Bellek olarak 8 GB dahili hafıza alanı sunulan telefonun kullanıcıya ayrılmış hafıza alanının sadece 4 GB olması sıkıntı yaratsa da Xperia Go mikro SD kart ile 32 GB a kadara kadar arttırılabilir hafıza alanı sunabiliyor.

Kamera olarak 5 Megapiksel 2592×1944 piksel çözünürlüğünde flaş destekli otomatik fokus özellikli arka kamera bulunuyor, Bu kamera saniyede 30 kare ile 720P video çekebiliyor. Resimleri incelediğimizde orta sınıf bir telefon olmasına rağmen oldukça başarılı olduğu yani kısaca resimlerde Sony kalitesini görebiliyoruz. Ön kamera bulunmaması dezavantajı olarak gösterebiliriz.

Yazılım olarak Android 2.3 Gingerbread ile piyasaya çıkmasına rağmen Sony tarafından yapılan açıklamayla Android 4.0 Ice Cream Sandwich desteğinin çıkacağını biliniyor, tabi şuan için Android 4.0 ıcs için belirtilmiş bir tarih yok. Ayrıca Android 4.1 Jelly Bean ile ilgili Sony tarafından herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Pil ömrü olarak 1305 mAh lik lityum iyon pile sahip olan Xperia Go 460 saat bekleme ve 5 saat 30 dakika konuşma süresi sunabiliyor, düşük kapasiteli bir pile sahip olan telefonun sürelerinin kısa olması normal diyebiliriz.

Sonuç olarak; Android 2.3 desteği ile gelmiş olması plastik kpasasının ucuz görünümü kötü özellikleri olarak gösterebiliriz, Buna karşın Sony Bravia Grafik Motoru na sahip olması toza ve suya karşı dayanıklılığıyla cep telefonunu sürekli yanından ayırmayan ve sürekli kılıfında taşımayan kullanıcılara tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar Sony Xperia S İnceleme

Benzer Yazılar Sony Xperia Tablet S İnceleme