Apple ile Samsung arasındaki bir patent davası daha sonuçlandı, Amerika daki patent davasında sonuç Samsung için oldukça üzücü oldu. Mahkeme Samsung firmasının Apple a patent ihlalinden dolayı 1 milyar dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Mahkemenin verdiği karara göre Samsung’un Android işletim sistemli cihazları Apple’ın IOS işletim sistemi kullanan cihazların patentlerinin bir kısmını ihlal ediyor. Apple bu patent ihlali için 2.5 milyar dolar talep ediyordu mahkeme 1 milyar dolarlık bir ihlal olduğuna karar verdi. Apple firmasının bu sonucun ardından Samsung ürünlerinin Amerikada satışını engellemek ve ürünlerini toplattırmak için girişimlerde bulunacağı bekleniyor.


Apple’ın şikâyetçi olduğu IOS kullanıcı arabirimleri, ekran dizaynı ve donanımsal benzerlikler patent ihlali konusuydu. Patent ihlali İphone ve ipad için dava konusuydu.

Apple dan yeni bir Adım daha geldi, Davanın genişletilmesi için Apple tekrar başvurdu. Apple dava açıldıktan sonra Samsung firması tarafından üretilen yeni nesil cihazlarında bu patentleri ihlal ettiğini ve bunların toplatılması ve satılmasının yasaklanması için harekete geçti. Galaxy S2 zaten dava kapsamındaydı, Galaxy s3 ve Galaxy Note gibi Samsung un amiral gemisi olarak sayılan cihazlarının da bu patent davasına katılmasını Apple istiyor. Dava konusu olan cihazları tablodan görebilirsiniz.

Bu hafta ayrıca Japonya daki patent davası da sonuçlandı. Fakat Apple Japonya da aradığı sonucu bulamayarak hüsrana uğradı hatta mahkeme Apple ın tüm isteklerini reddederek Samsung u sevindirdi. Tüm dünyada süren birçok davanın sonucunu beklemeye iki firmada devam edecek.

Sonuç olarak baktığımızda, şuan için Apple Samsung a karşı bir dava kazandı fakat teknolojinin gelişmesi ve rekabetin artmasının önü az da olsa kesilmiş oldu.