Android telefonlar bazen kararlı çalışma durumundan çıkabiliyor, bir uygulama kendi kendine açılmaya veya her telefonu açtığımızda tekrar açılabiliyor böyle durumlarda bu uygulamaları sona erdirmek ve sorunlu uygulamalardan kurtulabilmek için cihazımızı tıpkı Windows bilgisayarımız da olduğu gibi Android güvenli mod (safe mode) ile başlatmamız gerekebilir. Ayrıca güvenli mod kapatma yöntemlerini bilmemizde önemli bir unsurdur. Güvenli mod da çalışırken telefonumuzdaki uygulamaları silebilir ve normal çalışma modunda izin verilmeyen ayarlamalarını yapabiliriz.

Güvenli moda geçmeden önce eğer telefonunuzu normal olarak kapatabiliyorsanız telefonu güç tuşuna basarak kapatmalı eğer normal olarak telefon kapanmıyorsa pili çıkarabilirsiniz.

HTC Cihazlarda güvenli mod için;

Güvenli mod da telefonu başlatabilmek için menü butonuna bir elimizle basarken güç butonuna basarak telefonu açıyoruz ve telefon güvenli mod da açılana kadar menü butonunu bırakmamalıyız. Telefonumuz güvenli mod da çalışırken sonradan yüklediğimiz uygulamalar çalışmayacaktır bu sebeple sorunlu uygulamayı Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları Yönet menüsünü kullanarak kapatabiliriz.

 Samsung Galaxy S3 güvenli mod

Telefonu normal güç butonuna basarak açıyoruz, ekranda Samsung logosu göründüğü anda telefonumuzun sol alt köşesinde bulunan menü butonuna elimizi hızlıca birkaç kez basıp çekiyoruz ve telefonumuz güvenli mod da çalışmaya başlıyor. Ekranımızın sol alt köşesinde Güvenli Mod yazısı belirmiş olması gerekiyor. Telefonumuzu güvenli mod dan çıkarmak için güç butonuna basarak kapatmamız ve tekrar açmamız yeterli olacaktır. Ayrıca Galaxy Note telefonumuzu da  aynı şekilde güvenli moda sokup çıkarabiliriz. Galaxy S3 ün Bilinmeyen Diğer Özellikleri için tıklayınız.

Samsung Galaxy S güvenli mod

Öncelikle telefonumuzun kapalı olması gerekiyor, güvenli mod da telefonumuzu açmak için normalde olduğu gibi güç tuşuna basarak değil de menü tuşana basılı tutarak açmanız gerekiyor. Kısaca Menü tuşuna basılı tutarken telefonumuzu güç tuşuna basarak açıyoruz ve telefonumuz güvenli mod da açılıyor. Telefonumuzu güvenli mod dan çıkarmak için ise pilini 1 dakika boyunca sökülü tutmamız gerekiyor, pili daha sonra geri taktığımızda telefonumuz normal mod da çalışmaya devam ediyor.