Yeni iphone 5 in 12 eylül de çıkışının açıklanacağı ve 21 eylül de de tanıtımının yapılacağı bekleniyor. isminin yeni iphone mu yoksa iphone 5 mi olacağı hala belirsizliğini korurken telefon hakkında yeni haberler gelmeye devam ediyor.

yeni iphone 5 ne zaman piyasaya çıkacak diye beklerken tasarımcıları tarafından sızdırılan yeni iphone 5 fotoğrafları görülmeye başladı. Fotoğrafların ortaya çıkmasıyla birlikte iphone 5 in özellikleride görülüyor,ilk fotoğrafta iphone 4S ile karşılaştırılan yeni iphone 5 in ekranının büyüdüğü görülüyor. iphone 5 diğer tüm iphone ların aksine 4:3 ekran boyutundan vazgeçerek geniş ekran boyutlarına geçtiği buda telefonda görsel olarak bir uzama yarattığı görülebiliyor. 3.5 inc boyutuyla alıştığımız iphone un iphone 5 in piyasaya çıkmasıyla 4 inc boyutuna ulaşacağı görülüyor.

ilk iphone 480 x 320 çözünürlük sunuyordu, iphone 4 ve 4S te bu çözünürlük 960 x640 a çıkarılmış ama 4:3 oranı değiştirilmemişti. yeni iphone 5 ise 1136 x 640 çözünürlüğe sahip olacağı düşünülüyor. Bu çözünürlüğün geleceğine karşılık en büyük kanıt ise IOS 6 ile bu çözünürlüğün destekleniyor olması olarak gösterilebilir. Simülatörler de bu çözünürlük ile kullanım bile başlamış durumda, buda yeni uygulamalarında bu çözünürlük için geliştirilmeye başladığı işaretini veriyor.

yeni iphone ile bağlantı noktasının değişeceği de en büyük söylentiler arasındaydı çıkan prototipte bu bağlantının küçültüldüğü görülüyor, zaten Apple firmasının aldığı patentlerde bu yöndeydi. Tabi bağlantı noktasının değişecek olması şuan ki Apple kullanıcılarını oldukça rahatsız ediyor, çünkü iphone, ipad ve ipod aynı kabloyla bağlanıyor olması kullanıcılar için önemli bir rahatlık noktasıydı.

yakında piyasaya çıkması planlanan ipad mini ile yeni iphone 5 e ait olan iç bağlantı kablolarıda dışarıya kısa bir süre önce sızdırılmıştı, bu kablo bağlantılarında da iphone konnektörün küçültüldüğü görülebiliyor.

Son çıkan fotoğraflara baktığımızda yeni iphone 5 nfc (near field communication) desteğiyle geliyor, Bu teknolojiyi xperia s ve galaxy s3 ten hatırlayacağız, telefonları sırt sırta tutarak yakın mesafeden kablosuz hızlı veri transferi sağlayan yöntemin yeni iphone 5 ile geliyor olması zaten beklentiler arasındaydı. Resimde görüldüğü gibi iphone 5 ekranının arkasına nfc anteni takılmış olarak görülüyor.

Sonuç olarak, 12 eylül de açıklanacak denilen iphone 5 ve ipad mini için geri sayıma başladık, tabi iphone 4S in ekim sonunda açıklanmış olmasından dolayı yeni iphone 5 için ekim sonunu da beklemek zorunda kalabiliriz.