Android 4.0 ice cream Sandwich 2011 ekim ayında piyasaya çıkmasıyla birlikte piyasada bulunan akıllı telefon ve tabletlerin %16.7 si bu yeni sürüm ile güncellendi. 2012 haziran ayında ise Google I/O 2012 Sempozyumunda yeni Android işletim sistemi Android 4.1 Jelly Bean yayınlandı. Şuan piyasada bulunan Android cihazlar içinde %15,9 gibi bir oran Android 4.0 a aitken Android Jelly Bean güncellemesini alan cihaz oranı sadece % 0.8 ile oldukça düşük olduğunu görebiliyoruz. Hatta düşük talep yüzünden 16 GB Google Nexus 7 üretimini bile durdurdu. Bu yüzden jelly Bean güncellemesi yapmadan önce dikkatlice incelemeliyiz.

Yağ gibi proje ismiyle tanıtılan Android cihazlardaki dokunuşu değiştireceği belirtilen süper hızlı hassas yeni işletim sistemi Android Jelly Bean. Aslında kısaca Android Jelly Bean versiyonu için estetiği arttırılmış, kullanımı yağ gibi kayar bir hale getirilmiş ice cream Sandwich diyebiliriz. Saniyede 60 kare görüntü oynatabilme yeteneği tam olarak stabil olarak çalışan, Apple IOS ta olduğu gibi menülerin tereyağında kayar gibi hareket ettiği süper hızlı ve hassas Android OS versiyonu diyebiliriz.

Jelly Bean de uyarı ileti çubuğuna baktığımızda daha bilgi verici bir hale getirildiği görülüyor. Örneğin gelen bir e-posta bildiriminde e-posta resmi ve içeriği oldukça ayrıntılı bir biçimde bildirim çubuğunda beliriveriyor.

Yeni eklenen en önemli özellik kuşkusuz Google Now diyebiliriz. Google ın konumunuzu temel alarak sağladığı serviste, hava durumu, trafik yoğunluğu ve harita ile navigasyon servislerini sunuyor, bu servislerden bir kısmı hala türkiye için aktif olarak kullanılamasada yakın bir zaman içinde tüm özelliklerinin ekleneceğini düşünüyorum. Programa baktığımızda ilk intiba olarak sesli komutları başarıyla algılayan ve konumumuza göre gerekli bilgiler veren başarılı bir uygulama olmuş diyebiliyoruz.

İce Cream Sandwich’e Jelly Bean güncellemesiyle birlikte sesli komut sisteminin eklenmesiyle birlikte Apple dictation ve Siri ile yarışır bir işletim sistemi haline dönüşüverdi. Sesli komut sisteminde telefon özelliklerini sesle aktif hale getirebildiğimiz gibi sesli yazı yazma özelliği de oldukça başarılı hem de Türkçe olması ayrı bir güzellik katıyor.

Android 4.0 da resim dosyalarının hızlı bir şekilde görülebilmesi için küçük önizlemeler halinde sunuluyordu, 4.1 güncellemesiyle birlikte resimleri tam boyutlarıyla hem de çok daha hızlı bir şekilde görüntülemeyi sağlayacak bir yapıya oturtulmuş, resimler arasında geçişlerde oldukça pürüzsüz yağ gibi kaydığı söylenebilir.

Jelly Bean ile gelen klavye ile yazı yazmak çok daha rahat ve keyifli bir hal almış durumda, otomatik kelime tamamlayıcısının geliştirildiği dikkatli kullanıcılar hemen fark edecektir, çok daha doğru bir şekilde Türkçe kelimeler için otomatik düzeltme doldurma eklenmiş durumda.

Samsung Galaxy Nexus, Motorola Xoom and Nexus S temmuz ayında Jelly Bean güncellemesi ile tanışan cihazlar olarak görüyoruz. Piyasaya Android 4.1 Jelly Bean yüklü olarak piyasaya çıkan tablet ise Google Nexus 7 olarak görüldü.

Adobe Flash desteğini artık Android cihazlar için sağlamayacağını söylemesinin üzerine Android Jelly Bean flash programından yoksun olarak piyasaya sürüldü, hala İce Cream Sandwich’in tek üstün olduğu konu olarak flash desteğini gösterebiliriz fakat ice cream sandwich kullanıcıları halen yüklü olan cihazlarında flash kullanabilecekken onlarda yeni flash güncellemelerini alamayacaklar maalesef.

Sonuç olarak; Flash desteğinden yoksun bir Jelly Bean güncellemesi için kullanıcıların biraz daha düşünmesi gerekiyor, yeni eklenen ve iyileştirilen özellikler kullanıcıları tatmin etmeyebilir fakat Jelly Bean tercih etmeleri için en önemli sebep bence cihazın performansını sonuna kadar kullanabilecek olmalarıdır.