Dünya çapında 20 milyon adet Samsung Galaxy S2 akıllı telefonun yeni versiyonu olan Samsung’un amiral gemisi Galaxy S3 tanıtımı 3 Mayıs 2012 tarihinde Londra da gerçekleştirildi. Android akıllı telefon piyasasına hükmeden Samsung Galaxy S3 ile birlikte android pazarında ki büyük rakibi HTC One X i safdışı bırakmayı planlıyor  ve tabii ki akıllı telefon piyasasındaki en büyük rakibi olan Apple Iphone 4S ile arasındaki farkı kapatıp öne geçmeyi planlıyor. Bu süper telefonun bilinmeyen özelliklerini görmek için tıklayınız.

Benzer Yazılar Eniyi Ekran Hangisinde Droid DNA, iphone 5, galaxy s3, Nexus 4, One X

Benzer Yazılar Galaxy S3 Optimus G Karşılaştırma

Benzer Yazılar Galaxy Note 2 İnceleme

işlemci olarak Arm Cortex A9 tabanlı 4 çekirdekli 1.4 GHz. Exynos 4412 ye sahip olan Galaxy S3 Mali 400MP görüntü işleme birimine (GPU) ve 1GB lık RAM belleği ile geliyor. İşlemci o kadar hızlı ki bir anda HD video izlerken aynı ekran üzerinden mail gönderip, internette sörf yapabilmeye bile imkan sağlıyor.


Ekran olarak incelediğimizde 4.8 inc’lik Amoled Ekrana sahip olan Galaxy S3 1280 x 720 çözünürlüğünde HD ekran kalitesi sunuyor. Görüntülerdeki tepki süresi 0.01 ms ve görüntülerdeki hareketi farketmeniz imkansız diyebiliriz. Ekrandaki canlı görüntü ve hassasiyete baktığımızda Ipad 4S, Sony Experia S ve HTC One X ile birlikte en iyi ekrana sahip cep telefonu olduğunu söyleyebiliriz. Samsung galaxy Nexus’un sahip olduğu Super Amoled Plus özelliğine sahip olmasada 306 ppi piksel yoğunluğu ile en büyük rakibi olan Apple Iphone 4S in 326 ppi lık piksel yoğunluğuna yaklaşarak  kusursuz bir görüntü kalitesi sunuyor. Ekrandaki keskin görüntü ile Retina Ekrana sahip galaxy S3 ile yazıları okumak, film izlemek,resimleri incelemek ve internette sörf yapmak kusursuz görünüyor.

Yazılım olarak Android 4.04 Ice Cream Sandwich (ICS) işletim sistemi yüklü olan Galaxy S3 için Ağustos 2012 sonunda Android 4.1 Jelly Bean güncellemesi geleceği söyleniyor. Galaxy S3’e özel Android ICS üzerine eklentiler yapılmış olarak geliyor, 7 adet ekran konfigrasyonu içeren yazılım boyutlarını özgürce değiştirebileceğimiz widgetları eklemek için de oldukça alana sahip ayrıca standart olarak gelen hava durumu, müzik oynatıcı, resim galerisi, Google+ ve not alma araco ekranımızda bizi bekliyor. Ayrıca Samsung’ a özel S voice aracı, ses algılama aracı ve göz takip aracı göz dolduruyor. Göz takip aracı sayesinde ekrana bakmadığımızda ekranı kapatan Galaxy S3 ekrana tekrar baktığımızda ekranı açıyor, hem bizi tuş kilitleme zahmetinden kurtarıyor hem de pil tasarrufu sağlamış oluyor ve bunun yanında gerçek bir akıllı telefon taşıma ayrıcalığını yaşatıyor. S Voice uygulaması Siri kadar başarılı olmadığını söylememiz gerekiyor. Zaten türkçe versiyonlarında ne Siri ne de S voice uygulamasının çalışmadığından şuan için türkiye yi pek ilgilendirmiyor bu uygulamaların performans durumları.

Dosya paylaşımı konusunda NFC adlı bir uygulama geliştirilmiş ve bu uygulamayı iki Galaxy S3 arasında dosya paylaşımı için örnek olarak bir resim dosyası denediğimizde neredeyse anlık olarak iki telefon arasında dosya iletildi. Uygulamanın kullanılması için 2 telefonun arka arkaya yaslanması gerekiyor. Ayrıca telefonda DLNA bağlantısı bulunuyor, DLNA bağlantısını destekleyen laptop ve televizyonlara direk ekran görüntüsünü aktarmamızı sağlıyor.

Kamera açısından incelendiğinde, Galaxy S3 8 Megapiksel arka kameraya sahip, çekilen fotoğraflarda görüntü kalitesi oldukça yüksek, renkler doğala yakın fakat fotoğrafları bilgisayarımıza aktardığımızda renklerde bir saturasyon görünüyor. Galaxy S3’ün arka kamerası 1080P video çekme kapasitesine sahip ve ayrıca saniyede 60 kare gibi oldukça yüksek bir çekim aralığında video çektiğini de hatırlatmak gerekiyor. Video kaydı esnasında aynı zamanda fotoğrafta çekebilmesi gerçekten alışılmadık bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.Kamera ard arda fotoğraf çekme moduna aldığımızda saniyede 3 fotoğraf çekebiliyor ve fotoğraf çekme butona her basışta 8 ayrı fotoğraf çekip bu fotoğraflar içinden en iyi kareyi seçip onu kaydediyor. Ön yüz kamerasına geldiğimizde 1.3 Mega piksellik bir kamera karşımıza çıkıyor, 3G görüntülü görüşmelerde, Android Skype ve benzeri görüntülü görüşme programları için kullanabileceğimiz webcam olarak duruyor.

Pil ömrü açısından 2100 mAh lik lityum iyon pile sahip olan S3 790 saat bekleme süresi ve 11 saat 40 dakika konuşma süresiyle oldukça yüksek bir pil ömrü sunuyor. Galaxy S3 Jelly Bean Pil Ömrü İncelemesi

Radyasyon yayım oranı SAR olarak sadece 0.55 W/kg  yayılım yapan Galaxy S3 Radyasyon açısından gerçekten kullanıcı dostu olduğunu söylemeliyiz.

Sonuç Olarak; Ekran kalitesi, Süper hızlı işlemcisi, mükemmele yakın kamerası ile beklentileri sağlamaya yeten bir akıllı telefon olduğunu söylemeliyiz.Galaxy S3 Eksi noktası olarak hala Android 4.1 Jelly Bean güncellemesinin çıkmamış olmasını gösterebiliriz.