Ipad’in hükmettiği tablet pazarını sarsmak için üretiği en son tableti Samsung Galaxy Note 10.1 piyasaya çıktı. Tabi bu tabletin diğer tabletlere göre bir farkı var o da Galaxy Note 2 cep telefonunda olduğu gibi stylus kaleminin olması, bu sayede sadece dokunmakla kalmıyoruz, aynı zamanda tabletimizi çizim yapabileceğimiz bir cihaz olarak kullanabileceğiz. Bu ayrıcalıkla birlikte Galaxy Note tablet’in Ipad’e göre çok farklı bir üstünlüğü olmuş oluyor. Yeni ipad Galaxy Note Karşılaştırması için tıklayınız.

Benzer Yazılar Galaxy Note 10.1 Telefon Özelliği

Samsung Galaxy Note 10.1 in boyutlarına baktığımızda 262 x 180 x 8.9 mm. Boyutlarında ve 600 gr ağırlığında ve yeni ipad ile karşılaştırdığımızda 652 gr olan yeni ipad e göre daha hafif ve daha ince olduğunu görüyoruz. Samsung her zamanki gibi telefonlarında ve tabletlerinde kullandığı gibi Galaxy Note 10.1 de de plastik kasa kullanmış ve bu da hafifliğinin en önemli sebebi olarak göze çarpıyor. Kasanın plastik olması ilk an için ucuz ve kalitesiz bir tablet izlenimi veriyor daha önceki galaxy tabletlerde olduğu gibi plastik arka kapak ve gri ekleme yüzeye sahip olan tablet renk seçeneği olarak ta beyaz ve gri olmak üzere 2 seçenek sunuyor. 16, 32 ve 64 GB lık sabit hafıza seçenekleriyle geldiğini ve mikro SD kart desteğinin bulunduğunu da söylemek gerekiyor.

Ekran olarak 10.1 inc lik ekran boyutuna sahip olan tablet 1280 x 800 çözünürlüğe sahip. Parlak ve geniş açılı görüş sağlayan ekranıyla daha rekabetçi olan Galaxy Note 10.1 çözünürlük olarak rakiplerinin oldukça gerisinde kalmaya devam ediyor. Yeni ipad’in sahip olduğu 2048 x 1536 çözünürlüğe yaklaşamazken HD çözünürlüğe sahip olan Lenovo IdeaTab 2109, Asus Transformer Infinity 700, Acer Iconia A700, Huwai MediaPad 10 sahip olduğu 1920 x 1200 çözünürlüğüne de erişemiyor.


İşlemci olarak tanıdık bir işlemciyle karşımıza çıkıyor Galaxy Note 10.1 çünkü Galaxy S3 te kullanılan Arm Cortex A9 tabanlı 4 çekirdekli 1.4 GHz. Exynos kullanılıyor ve 2 GB lık RAM bellek ile destekleniyor. İşlemcinin gücü Samsung Galaxy S3 te olduğu gibi HD bir video izlerken internette sörf yapıp aynı anda mesaj gönderebilmeyi sağlıyor.

Kamera olarak 2 adet kamerası bulunuyor, arka kamerası 5 Mega piksel çözünürlüğe ve 1080P video kaydetme yeteneğine sahip ön kamera ise 1.9 Megapiksel çözünürlükte web kamera özelliği gösteriyor.

Yazılım olarak Android Ice Cream Sandwich 4.04 ile birlikte gelen Galaxy Note 10.1 in Android 4.1 Jelly Bean güncellemesinin olacağı Samsung tarafından bildirilmiş durumda bulunuyor. Samsung Touchwiz kullanıcı arayüzü bulunan tablet için kullanıcıların özellikle flash desteği kesilmiş olan Jelly Bean güncellemesini çok fazla arayacaklarını düşünmüyorum.

Yazılım içerisine Stylus pen için hazırlanmış olan 2 uygulama bulunuyor, bunlar S pen kullanımına özel hazırlanmış olan Samsung S Note ve Samsung S Planner uygulamalarıdır ve ayrıca Adobe PhotoShop touch uygulaması da bulunuyor.

Çoklu Görev Yönetimi Galaxy Note için oldukça önemli bir özellik olarak görünüyor, ekranı ikiye bölüp güçlü işlemcisi sayesinde 1080P bir video izlerken aynı zamanda internette sörf yapabiliyorsunuz. Ekranda film izlerken ekranın diğer bir köşesinde var olan uygulamaları görebiliyor ve bu uygulamalardan istediğimizi çalıştırabiliyoruz. Tabi burada S Pen i kullanarak notlar almamız ekranın bir köşesinden bir resim kopyalayıp diğer bir köşesine taşıyabiliyoruz veya bir web sitesini incelerken S Pen ile diğer bir köşede notlar alabiliyoruz.

Ekranı bölerek kullanma özelliği ile diğer tüm tabletlerde Galaxy Note 10.1 i ayrı bir yere koyuyoruz ve rakipsiz olduğunu görüyoruz.

S Pen  basınç hassasiyeti Galaxy Note 10.1 için 1024 kademe olarak belirlenmiş bu değer Galaxy Note akıllı telefon için 256 seviyeydi. Hassasiyeti 4 kat arttırılmış olarak piyasaya çıktı. Galaxy Note kullananlar not almadaki hassasiyeti düşündüklerinde bunun 4 kat arttırılmış olması not alma ve resim çizmeyi daha keyifli hale getirecektir. Ayrıca Galaxy Note 2 cep telefonunda da Samsung firması 1024 basınç hassasiyeti getirdi.

Sonuç olarak; Bir kağıt kadar hassas bir şekilde resim ve not almayı amaçlayan bir tablet olarak sunulan Galaxy Note 10.1 bu konudaki başarısı ve yüksek hızlı işlemcisi sayesinde performansıyla göz dolduruyor.

Samsung Galaxy Note 10.1 ile Yapabilecekleriniz