Yeni ipad in piyasaya çıkmasıyla birlikte yeni ipad donanım özelliklerini belirtip  yeni ipad ile ipad 2 ile karşılaştırmasını yayınlamıştık bu yazımızda yeni ipad için detaylı bir inceleme eklemek istedik. Dış tasarım olarak yeni ipad daha önce olduğu gibi kasa olarak değişmedi, boyut olarak 241 x 186 x 9.4 mm olan yeni ipad’in wifi olan versiyonu 652 gr ağırlığında iken 4G  versiyonunda 662 gr ağırlığında ve ipad 2 ile karşılaştırdığımızda biraz daha ağır olduğunu görüyoruz. Ön yüz olarak yine beyaz ve siyah modeli bulunan yeni ipad, mat çizilmeyen alüminyum arka kasaya sahip. Toplam 3 adet bellek seçeneğine sahip yeni ipad yine 16 GB, 32 GB ve 64 GB bellek sunuyor. Ayrıca verilerimizi depolamak için ücretsiz 5 GB lık bir ICloud alanımızda mevcut olarak sunuluyor.

Benzer Yazılar ipad 4 ile ipad 3 karşılaştırma

23 Ekim tarihinde yeni ipad özellikleri güncellenerek ipad 4 tanıtımı yapıldı.

İşlemci olarak yeni nesil bir işlemci olan Cortex A9 1 GHz A5X çift çekirdekli işlemci kullanan yeni ipad işlemci hızı olarak rakip tabletlere göre düşük bir hızda çalışıyor olarak görünse de asıl gücünü 4 çekirdekli grafik işlemcisi(GPU) sağlıyor, bu GPU sayesinde 2048 x 1536 çözünürlüklü Retina Ekranı kusursuz bir görüntü kalitesine sahip görünüyor. Yeni ipad’in 1GHz lik  işlemcisine 1 GB lık RAM bellek güç veriyor. Web de gezinirken oldukça hızlı tepki verirken, video oynatırken herhangi bir takılma görülmüyor. Ayrıca yeni ipad için üretilen HD oyunlar kusursuz oynama keyfi veriyor.


Yeni ipad’in  2048 x 1536 çözünürlüğe sahip 9.7 inch boyutunda geniş ekran Retina Ekranı şuan için tablet piyasasında yeni ipad’i rakipsiz yapıyor. Retina ekran ismi insan gözünün hiçbir piksel görememesinde geliyor, zaten yeni ipad’in ekranına baktığımızda görüntülerdeki netlik ve en ufak ayrıntıyı bile görebiliyor olmak gerçekten müthiş bir kullanım keyfi sunuyor.1024 x 768 çözünürlüğe sahip ipad 2 ye göre 4 kat daha fazla piksele sahip olan yeni ipad 2048 x1536 çözünürlüklü ekranıyla toplam 3.1 milyon piksele sahip ve full HD görüntüden bile daha fazla bir çözünürlük veriyor ayrıca full HD görüntüye göre tam 1 Milyon Megapiksel daha fazla çözünürlüğe sahip. Ayrıca piyasadaki tabletlere göre en yüksel piksel yoğunluğu olan 264 ppi lık piksel yoğunluğuna da sahip olan yeni ipad ekranıyla tartışmasız bir numara durumunda bulunuyor.

Video oynatma kapasitesini incelediğimizde yeni ipad H.264 video formatında yaptığımız testte hızlı bir şekilde yüklediği ve oynatmaya başladığı 1080P video yu saniyede 30 kare oynatabilme yeteneğiyle görüntüler de ne bir atlama ne  de piksel yapma görünmüyor, yani 1080P videoyu retina ekran ile yeni ipad de izlemek keyfe dönüşüyor. Normal de ipad mkv gibi yasal olmayan formatları oynatmaya izin vermezken yeni ipad’in 4 çekirdekli GPU sunu kullanan ipad MKV oynatıcı yazılımlar ile 720P mkv dosyasını hiçbir takılma olmadan altyazı dosyalarınıda ekleyerek izleyebiliyoruz.

Yeni ipad’in Kamerası 5 Megapiksel çözünürlüğe sahip ve ışığı daha fazla içeri alarak etkin bir şekilde fotoğraf ve video çekmeyi sağlayan beş bileşenli mercek ve  f/2.4 diyafram içermektedir. Otomatik odaklama özelliği bulunan kamera da flaş özelliğinin bulunmaması eksi puan almasını sağlıyor. kameranın 5 Megapiksel çözünürlüğe sahip olmasına rağmen süper hızlı ard arda fotoğraf çekebilme özelliği değişmemiş. Kamera ayrıca 1080P video kaydedebiliyor olması kamerayı kusursuz kılıyor. Ayrıca kamera da yüz tanıma fonksiyonu kırmızı göz çıkarma özelliği ve resim düzenleme araçları ile fotoğraf kalitesi çok yükseliyor. Çekilen fotoğraflar incelendiğinde renklerde ki doğal geçiş ve keskin fotoğraf kalitesini göreceksiniz, yeni ipad tarafından çekilen örnek fotoğrafa baktığımızda bunu görebiliyoruz. Ayrıca yeni ipad de Facetime video görüşmelerinde kullanabileceğimiz bir ön kamera mevcut. Yeni ipad büyük boyutlarına rağmen fotoğraf çekimi ve video çekimi için tasarlanmış durumda, Rakip tabletlere baktığımızda 8 Megapiksel   çözünürlüğe sahip yeni nesil HD Android tabletlerin piyasaya çıktığını görüyoruz.

Yazılım olarak Mac OS X Lion mobil versiyonu olan IOS 5.1 kullanılıyor. Yakında piyasaya çıkacak olan IOS 6 Mountain Lion güncellemesi ile birlikte yeni ipad’e de IOS 6 gelecek. IOS 6 ile gelecek yenilikler için tıklayınız.

Bağlanabilirlik olarak kablosuz bağlantı olarak 802.11 protokolünü kullanan Wi-Fi ve 4G LTE özelliği ve bluetooth 4.0 bulunmaktadır. Türkiyede şu anda bulunan 3G operatörlerin desteklediği mobil geniş bandı desteklediği için yüksek hızlı internete girilebilmektedir. İpad wifi+4g modelinde ayrıca GPS özelliği bulunmaktadır.

Pil Ömrü olarak 10 saat gibi wifi ve web kullanımı için pil ömrü sunan yeni ipad, 3G kullanımında 9 saatlik pil ömrü sunuyor. Pil olarak şarj edilebilir lityum polimer pile sahip yeni ipad saatlik 42.5 KW enerji verebiliyor. Sürekli internet kullanarak ve video izleyerek yeni ipad i test ettiğimde 10 saatten fazla pil ömrü sunabildiğini gördüm.

Sonuç Olarak; yüksek pil ömrü, yüksek çözünürlüklü rakipsiz ekranı ve dokunmatik hassasiyeti ile göz dolduran yeni ipad için söylenebilecek eksi bir yön bulmak oldukça zor görünüyor.