Piyasada rekabet halinde birçok tablet pc bulunuyor,özellikle samsung  ipad arasında kıyasıya bir rekabet var.  Bu rekabet sonucu tablet bilgisayarların satış oranları da sürekli güncelleniyor, IHS suppli araştırma firmasının 2012 ilk çeyreği ile 2012 ikinci çeyreğinde yaptığı araştırmayla piyasada bulunan üreticilerin satış oranlarını ortaya koydu. Yapılan bu araştırma sonucuna göre Apple firmasının üstünlüğü büyük farkla hala sürdürdüğü ve hatta yeni ipad’in piyasaya çıkmasıyla birlikte bu farkın gittikçe arttığını görmekteyiz.

Yapılan araştırmaya göre Apple tabletler 2012 ilk çeyreğinde (ocak, şubat, mart) %58.1 lik bir pazar payına sahipken 2012 ikinci çeyrekte (nisan, mayıs, haziran) yeni ipad in de piyasa ya çıkmasıyla %69.6 lık bir pazar payına yükseldi ve % 44.1 lik bir yükseliş gösterdi. Samsung yüzde 10.8 den yüzde 9.2 ye gerilerken diğer bir tablet satışında artış gösteren firma olarak Transformer tabletiyle Asus olduğunu görüyoruz.

Ayrıca tablet ve akıllı telefonlarda kullanılan işletim sistemleri karşılaştırması için temmuz ayında yayınlanan grafikte IOS un %66 gibi oldukça yüksek bir grafik gösterdiği Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerin ise % 20 lik bir paya sahip olduğu görülüyor.


Sonuç olarak; Piyasaya çıkan birçok Android işletim sistemli tablete, ve Android işletim sistemli cep telefonuna rağmen Apple firmasının hala tek başına piyasaya hükmettiğini görüyoruz.