Tablet bilgisayarlarımızı kullanarak masaüstü veya laptop bilgisayarlarımıza uzak masaüstü bağlantısı yapmayı sağlayan piyasada bulunan en iyi program Splashtop 2 diyebiliriz. CES 2012  uluslararası fuarında en iyi uygulama ödülü Splashtop 2 ye verilmiştir.

Programı kullanabilmek için Windows veya MAC bilgisayarımıza 12.3 MB lık Splashtop Streamer isimli uygulamayı ücretsiz olarak indirip kuruyoruz.Programı bilgisayarımıza indirdikten sonra daha önce hiç Splashtop hesabı almadıysak Create Account  diyerek uzak masaüstü bağlantılarımız da kullanacağımız yeni bir hesap yaratıyoruz. Uzak masaüstü yapabilmemiz için işletim sistemimiz Windows XP, Vista, 7 veya MAC OS X 10.6 ve üzeri olması gerekiyor. Ayrıca 1GB RAM ve 1.6 GHz lik işlemci hızına sahip olmamız gerekli.

Performans olarak baktığımızda Splashtop 2 saniyede 30 kare resim gönderirken en büyük rakibi olarak bildiğimiz Teamviewer ise saniyede sadece 6 kare resim gönderebiliyor, Ayrıca Splashtop bir fare veya klavye hareketine maksimum 174 ms den kısa sürede cevap verirken Teamviewer’ın tepkisi 457 ms yeye kadar çıkabiliyor. Bu test sonuçlarına baktığımızda splashtop gerçekten uzak masaüstü için şuan ki en iyi uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer Slashtop üstünlükleri bakacak olursak tablet bilgisayarımız için kusursuz bir masaüstü bağlantısı keyfi veren uygulama ayrıca karşı bilgisayar üzerinden ses aktarma özelliğini de sunuyor, diğer hiçbir uzak bağlantı aracı bu özelliği şuan için sunamıyor maalesef. Diğer bir özellik ise Splashtop üzerinden oyun bile oynama imkan veriyor olması, saniyedeki 30 kare görüntü aktarımı ve fare ile klavye hareketlerine çok kısa sürede tepki vermesinden dolayı masaüstü bilgisayarınızdan oyun dahi oynayabiliyorsunuz.

Teamviewer HD uzak masaüstü bağlantı programı incelemesi için tıklayınız.

Şuan için itunes üzerinden sadece ipad kullanıcılarının Google Play üzerinden ise tüm Android kullanıcılarının satın alabileceği program 4.99 dolar ve 20.7 MB boyutunda olup tablet bilgisayarınıza güvenle indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak; uzak masaüstü bağlantısı yapmak isteyen tablet kullanıcılarının kesinlikle tercih etmesi gereken bir program rakiplerine açıkça fark atıyor. Yukarıdaki videoyu izleyince programın ne kadar başarılı olduğunu görebileceksiniz.