200 adet yeni özellik ile piyasaya sürülen Mountain Lion 10.8‘in yeni özelliklerinde bir taneside Safari 6.0 güncellemesi oldu. Ayrıca Safari 6 yalnızca  Mountain Lion 10.8 ile birlikte kullanılabilecek, ne diğer OS X sürümleri için bir güncelleme ne de windows için herangi bir güncelleme bulunmuyor. Apple firması diğer Safari versiyonlarında verdiği windows desteğini de kesmiş olması oldukça dikkat çekici bir ayrıntı olarak görünüyor.

Web tarayıcıları arasında Google Chrome fırtınası sürdüğü bir gerçek iken yeni çıkan Safari 6.0 ile Mac bilgisayarlarda chrome tarayıcısının önünü kesmek isteniyor. Dış görünüş olarak bir önceki versiyon olan Safari 5.2 ile pek farkı bulunmayan safari 6.0’ın yeni araçlar sayesinde dikkat çekeceğe benziyor.

Hareketli tab yani sekme özellliği oldukça dikkat çekeceğe benziyor, sekmeler için tarayıcının sağ tarafında bulunan önizleme tuşuna basıldığında internet exporer 7 de olduğu gibi mevcut sekmeler için önizleme açılıyor tabi açılan bu önizleme sekmeleri dokunmatik ekranlarda kullanıldığında mükemmel bir gezinti keyfi sunuyor.

Adres çubuğu Arama özelliği Google Chrome’dan esinlenilmiş olarak görünüyor, artık Safari de adres yazarken anlık olarak adresler üzerinde arama yaparak bize adres önerisi ve adresi tamamlaması ile kullanım keyfi katıyor. Bu adres araması yaparken sitelerin tıklanma önceliğine göre ve kişisel olarak daha önce girdiğimiz sitelere öncelik vererek yapıyor buda bizi ulaşmak istediğimiz siteye çok daha hızlı ve kolay ulaştırıyor. Chrome daki bu özelliklerin eklenmiş olması kullancıların Safariye biraz daha ısınmasını sağlayacaktır.

Sosyal Paylaşım özelliği sonunda Safari 6.0 ile Apple Mac bilgisayarlara da gelmiş oldu, artık internet kullanırken beğendiğimiz sayfaları, yazıları veya resimleri sosyal ağlarda direk olarak paylaşmak istiyoruz , Safari web tarayıcısının belkide en büyük eksik noktası sosyal ağ desteğinin bulunmamasıydı. Artık beğendiğimiz sayfaları direk olarak Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım adreslerimize gönderebileceğimiz gibi E-posta ve Imessage servisleriyle de direk olarak paylaşabileceğiz. Paylaşmak istediğimiz bir sayfa olduğunda bir pop-up pencere açılıyor, mesajımızı da ekleyerek internet adresini paylaşabiliyoruz.

Icloud özelliği sayesinde ise Mac bilgisayarımız, Ipad, Iphone ve Ipod cihazlarımızda internet üzerinde gezdiğimiz tüm sayfalara, sık kullanılan menülerimize tüm cihazlarımız üzerinden direk ulaşabileceğiz. Ayrıca bu özelliğin kullanılabilmesi için bu cihazları itune üzerinden senkronize etmemize de gerek yok, direk olarak Icloud sekmesine tıklayarak son eriştiğimiz tüm web sayfalarına tüm cihazlarımızdan ulaşabiliyoruz. Tabi bu özelliği kullanmak istemiyorsak PrivateBrowsing olarak adlandırılan özelliği aktif etmemiz gerekiyor.

Sonuç olarak incelediğimizde Safari 6.0 mükemmele yakın bir internet gezinti keyfi sunuyor, Şunu söylemeliyiz ki Safari 6.0 Chrome web tarayısından bile daha iyi bir performans sunuyor. Apple firmasının yaptığı en iyi web tarayıcı diyebiliriz.