Raspberry PI nedir diye soracak olursak, 2009 yılında Raspberry fonu tarafından geliştirilmeye başlanmış olan kredi kartı boyutunda olan masaüstü bilgisayardır.

Broadcom firmasının BCM2835 serisi ARM1176JZFS 700 MHz kayar noktalı işlemci, 1920×1200 çözünürlük sunan Videocore 4 GPU desteği, 256 MB dahili RAM belleğe sahip kredi kartı boyutundaki (85.60mm x 53.98mm x 17mm) bilgisayar Raspberry PI incelemesi ile karşınızdayız. Üzerinde 1 adet SD kart slotu, 1 adet 10/100 Ethernet, 2 adet USB girişi, 1 adet HDMI portu, ses girişi ve genel amaçlı giriş çıkış pinleri bulunuyor. Detaylı teknik bilgi için tıklayınız.

Raspberry PI bu yılın en çok beklenen ürünlerinden birisi, üretim sıkıntısı yüzünden dağıtılmasındaki gecikmeler olan bir adetten fazla satılmamasıyla birçok kişiyi bu yıl oldukça heveslendirdi. Nisan ayından itibaren dağıtımına başlanan ürün gücünü LINUX işletim sisteminden alırken üzerinde bulunan ARM işlemcisi ile de bu gücü pekiştiriyor. SD kart üzerinden boot eden yapısı ve düşük maliyeti ile özellikle öğrencilerin düşük maliyetli bir PC ile yazılım güçlerini geliştirmelerini ve bilgisayar teknolojisi üzerine ilgilerinin artmasına katkıda bulunacak bir cihaz olarak görünüyor. Bilgisayar konusunda tecrübeye sahip kişilerin alıp kullanmasını tavsiye ettiğimiz cihaz, alıp direk kullanılabilecek bir yapıda değil. Örneğin HDMI video çıkışına sahip olan Raspberry PI ya karşılık piyasada bulunan monitörler HDMI girişe sahip değiller, bu sebepler araya HDMI-DVI veya HDMI-RGB dönüştürücü almamız gerekiyor. Bu dönüştürücülerin maliyetine bakacak olursak neredeyse Raspberry PI ile aynı maliyete sahip olduğunu göreceğiz. Ayrıca en azından 4GB boyutunda olan bir SD kart sahibi olmamız gerekiyor, çünkü Raspberry PI üzerinde herhangi bir hafıza birimi barındırmıyor. En son olarak 700 mA gücünde mikro-USB bir güç kablosuna ihtiyacımız olacak, 700 mA gücü sağlayan herhangi bir mikro-USB şarj cihazı da işimizi görecektir.

Raspberry PI için çeşitli işletim sistemleri raspberry.org sitesinde mevcut durumda, Bunlar içinde en çok dikkat çeken işletim sistemi olarak LINUX görünüyor. işletim sistemini indirdikten sonra SD kart üzerine başka bir PC ile yazmamız gerekiyor, daha sonra bu SD kartı Raspberry PI a takarak kullanabileceğiz.

Yapılan testler sonucunda 1080P videoları takılmadan başarılı bir şekilde oynatabilen cihaz, 256 MB RAM bellek yüzünden diğer uygulamalarda sıkıntı yaratıyor, ayrıca bu RAM miktarını artırabilme seçeneğinin olmayışı da elimizi kolumuzu bağlıyor. İşletim sistemini çalıştırdığımızda bağlantısını yaptığımız fare, klavye, ekran, internet bağlantısı gibi donanımları otomatik olarak ve sürücülerini yükleyip çalıştırıyor.

Raspberry PI daha öncede belirttiğimiz gibi aslında hobi amaçlı devre tasarımı ve yazılım geliştirmesi yapanlar için oldukça ucuz bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Üzerinde 8 adet giriş çıkış olarak programlanabilen port bulunuyor ayrıca seri giriş çıkış portu da bulunuyor. Hobi tasarımcıların seri port ile LCD sürerek ADC entegresi ekleyerek  kontrol devreleri tasarlayabileceği oldukça esnek bir yapıya sahip bir cihaz.

Sonuç olarak baktığımızda Raspberry PI küçük boyutlu ve düşük maliyetli  1080P video oynatabilen bir bilgisayar olarak göz doldururken, yetersiz RAM birimi ve yazılım konusundaki eksiklikler yüzünden daha geliştirilmesi gereken bir proje olarak görüyoruz.

 

Yazımı bitirmeden önce birde müjde vermek istiyorum, Android 4.0 ice cream sandwich işletim sistemini de Raspberry Pi üzerinde artık çalışıyor, resmi web sitesinde ne zaman kullanıcılara işletim sistemi verilecek merakla bekliyoruz.