Google’ı geliştirdiği Android’in son versiyonu Asus tarafından üretilen  Nexus 7 ile kullanıma başladı. Google Nexus 7 nin çıkması ile birlikte tüm Android kullanıcılarının ilgisi son mobile OS versiyonu olan Android 4.1 Jelly Bean’e çevrildi.

Android güvenli mod hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklayınız.

Bu yeni Android versiyonunda dikkat çekici olan yeniliklerden biri bu yeni versiyonda multimedya özelliklerin oldukça dikkat çekici hale getirilmesi oldu. Kullanıcılar Android 4.1 yüklü bir cihazı ilk ellerine aldıklarında cihazın ana ekranında önerilen araçları ve multimedya araçlarını kurulu olarak bulacaklar.

Bu araçlardan bir tanesi de birçok kitap ve birçok videoya evsahliği  yapan Google Play kısayolu olacak. Kullanıcılar buradan kitap ve video indirip izleyebiliyorlar. Bildiğimiz gibi Android’in önceki sürümlerinde Android Market,Google Music ve Google Books adında 3 ayrı servis ile çalışırken artık bu üç servisi birleştirerek Google Play olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Nexus 7’nin ana ekranında karşımıza çıkan diğer bir yeni eklenti ise Google Now olarak adlandırılmış, isminden de anlaşılabileceği gibi kullanıcıya kişisel ve bölgesel veriler vermek üzere tasarlanmış bu uygulama ile Hava durumu, trafik durumu bilgisi, anlık döviz ve altın fiyatları, Spor karşılaşmalarının sonuçlarına cihazımızı uyku modundan çıkardığımız esnada ulaşabileceğiz.

Diğer önemli uygulama olan Chrome web tarayıcısının tam versiyonu artık kullanabileceğiz bildiğiniz gibi Android 4.0 icecream sandwich ile chrome un beta sürümünü kullanmaya başlamıştık. Çoklu tab kullanımı, süper hızı, tüm bilgisayarlarda ki senkronizasyon özelliği ile Chrome şuan için en iyi web tarayıcı konumunda bulunuyor.

Yeni uygulamalardan bir diğeri ise magazin ve haber dergilerini ücretsiz olarak takip etmemize olanak sağlayan Google Current ismiyle karşımıza çıkıyor. Uzun bir süredir IOS kullanıcılarının ipadleri ile takip ettiği Flipboard uygulamasının Android versiyonu olan Google Current, maalesef türkçe dergi ve yayınları şimdilik içermiyor.

Güvenlik açısından önemli bir özellik olan güvenli mod bu yeni Android versiyonuyla birlikte kullanılabilecek. Cihazın güç düğmesine basarak güvenli mod açılıp kapatılabilecek, cihazımızı güvenli modda çalıştırırken üçüncü parti uygulamalar olarak adlandırılan sonradan kurduğumuz uygulamaların izinleri kısıtlanarak güvenli bir çalışma ortamına geçiş sağlanmış oluyor. Ayrıca güvenlik ayarlarında ek olarak Uygulamaların ayarlarını yapabileceğimiz bir bölüm bulunuyor. Android cihazlarını tehdit eden bu kadar zararlı uygulamanın bulunduğu bir ortamda getirilen bu güvenlik iyileştirmeleri gerçekten çok önemli bir hal alıyor.

Sonuç olarak, eklenen birçok yararlı uygulama olması, güvenlik açıklarının giderilmesi Android 4.1 Jelly Bean’i öne çıkarırken bu kadar çok eklemenin ve değişimin olması bundan önceki Android versiyonlarını kullanan kullanıcılar için bir eksi nokta olmaktadır.