Asus tarafından üretilen düşük maliyetli tablet olarak tanıtımı yapılan ve tablet piyasasını sarsacağı düşünülen Nexus 7 yi inceleyeceğiz.

Bellek kapasitesi olarak 8GB or 16GB dahili bellek kapasitesi sunan Nexus 7 herhangi bir hafıza genişletme yuvası da içermiyor, buda uygulamalar için yetersiz bir hafıza alanı anlamına geliyor.

Ekran olarak 1280×800 çözünürlüğe ve 7 inch lik ekrana sahip olan tablet ayrıca 216 ppi piksel yoğunluğuna sahip, neredeyse yeni ipad in piksel yoğunluğuna yaklaşan Nexus 7 gerçekten kaliteli bir görüntüye sahip.

Bağlantı noktası olarak cihazda dahili Bluetooth ve wifi bağlantı noktası standart olarak bulunmaktadır.

Boyutları 198.5x120x10.5mm ve ağırlığı sadece 340 gr.  bunun sebebi plastik bir kasaya sahip olması diyebiliriz, ayrıca kauçuk olarak dizayn edilmiş olan arka yüzeyi oldukça kullanışlı, kauçuk yüzey tek elle tutarak kullanmayı oldukça kolaylaştırıyor.

İşletim sistemi olarak son Android versiyonu olan Android 4.1 Jelly Bean’i kullanan ilk tablet olarak karşımıza çıkıyor. Bu son versiyonda Apple Siri asistanı geride bırakan Google voice, Google play,  Chrome gibi son versiyon Android uygulamalar bulunuyor.

İşlemci Nvidia Tegra 3 dört çekirdekli 1.3 GHz. hızına sahip ve 1 GB lık ram bellek ile desteklenmekte, buda Nexus 7’yi hız canavarı yapmaya yetiyor.

Kamera olarak sadece ön yüzünde 1.2 Megapiksellik bir kameraya sahip olan cihaz kamera konusunda rakiplerine göre oldukça gerilerde kalıyor. Bunun da firmanın fiyat düşürme stratejisi olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak bu tablet ile birlikte Android ileIOS arasındaki fark biraz daha azalırken Google tablet pazarında ipad ile rekabet edebilecek bir tablet çıkarmasa dahi, piyasadaki diğer üreticilerden daha uygun fiyatlı ve performansı yüksek bir tableti piyasaya sürmüş oldu.

Ayrıca Nexus 7 ile ipad in karşılaştırıldığı ayrıntılı yazımızı okumak için tıklayınız.

Nexus 7 nin eksilekleri: MikroSD slot girişinin ve arka kamerasının olmayışı

Nexus 7 nin artıları: Hızlı işlemci, düşük fiyat ve uzun pil ömrü