Windows aslında öylesine görülmeyen bir okyanus ki, derinliğinin ne olduğunu kestirmek mümkün değil. Biz halen suyun yüzeyindeyiz; fakat gizli kalmış yerlerini görmek isterseniz, komut satırına gitmeniz yeterli olacaktır. Üstelik hiç endişelenmenize gerek yok, çünkü Windows zenginleştirilmiş içerikleriyle sizlere yardımcı oluyor.

Komut satırını çalıştırabilmek için, başlat menüsünden arama butonuna ‘cmd’ yazmak yeterli. Bazı bilgisayarlarda yönetici izni isteyebilir, bu durumda da ‘cmd’ yazdıktan sonra Ctrl+Shift tuşlarına basılı tutarken, Enter’a basmanız işini görecektir. ‘Reg’ komutuyla Kayıt defterine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. ‘mmc’ komutu, Windows’ta yönetim panelini başlatacaktır, bu bölümde grafikleri kullanarak kendinize bir alan meydana getirebilirsiniz. Elinizde bilinmeyen bir dosya türü varsa, ‘assoc’ yazarak hangi dosya türünün, hangi programla açıldığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu alanda çalışmayı çok seven kişiler içinse konsol rengini ayarlama imkanı, ‘color’ komutu sayesinde yapılabiliyor. Sürücü dosya sistemi olan FAT32’yi NTFS’ye çevirmek için kullanılacak komut ise ‘convert’ komutu. Eğer ki Windows’unuzda bir sorununuza anlam veremiyor ve uzman birinin görüşünü almayı düşünüyorsanız, ‘psr’ komutu işinizi görecektir. Sürücünüzdeki etiketi değiştirmek isterseniz, ‘label’ komutu başlattıktan ve komut çalıştıktan sonra, birim adını girmeniz yeterli olacaktır. ‘Net share’ komutu ise, bilgisayarınızdaki paylaşımlı olan klasörleri bir bir gözler önüne serecektir. Tam şu an bilgisayarınızda nelerin çalışmakta olduğunu görmek istiyorsanız eğer, ‘tasklist’ komutunu uygulayın ve neler olduğunu gözlerinizle görebilirsiniz. Orada gördükleriniz sonucunda istemediğiniz bir işlem varsa onu da ‘pid’ numarasını kullanarak kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için ‘taskkill’ komutuyla ‘pid’ parametresini birlikte kullanmanız yeterli olacaktır. Son olarak ‘daping’ komutuyla, web adreslerine erişim olup olmadığını denetleyebilirsiniz.

Görülmeyen bu Windows özellikleri ilerde bir gün işinize mutlaka yarayacaktır. O yüzden bunları unutmamanızı tavsiye ederiz.