Herhangi birine bir arama motoru adı söyleyin denilse, ilk akıllara Google, Yahoo ve Bing gelmektedir. Fakat bir zamanlar Google ve Bing, böylesine meşhur değildi; hatta arama motorları böylesine kullanışlı bile değildi. O zamanlar aramak istediğimiz şeyi bulabilmek için, başlıktaki tüm kelimeleri tam girmemiz gerekiyordu. Böylesine gelişen bu teknoloji, nereden nereye geldi bunun cevabı için bazı arama motorlarını inceleyelim.

1990 yılında ortaya çıkan Arcihe: FTP sitelerinden, site indekslerini indirmeye yarıyordu. Fakat 1995 yılında ömrünün sonuna geldi. 1991 yılında ortaya çıkan Jughead-Veronica ise, dosyaların Gopher sistesindeki liste ismine göre arama imkanı sağlarken; 1994’de kapatıldı ve 2006 yılında POSIX systems olarak tekrar faaliyete geçti. 1994 yılında açılan ve tam metin taramasına izin veren ilk arama motoru ise WebCrawler oldu. Bugünlerde ise Google, Yahoo gibi kuruluşların arama sonuçlarını bir araya getiriyor. Altavista bugünde hala ayakta olan bir arama motorudur. URL üzerinde ekleme ve silmelere izin vermekte ve 1996’dan beri Yahoo’nun sonuçlarını kullanmaktadır.

Bugünlerde hemen hemen her yerde kaşımıza çıkan Yandex ise, 1997’de ve 10 milyardan fazla sayfasıyla özellikle Rusya’da çok meşhur olan bir arama motorudur. Yandex ile aynı yıl içinde kurulan Ask ise, doğal dil ile aramaya imkan sağlamakta ve arama sorguları ise editörler tarafından eleştirilmektedir. 1998’de kurulan MSN ise, daha sonra 2009 yılında adını Bing olarak değiştirmiştir. Tıklama başına ödeme mantığıyla başlangıç yapan Info.com ise 2003 yılında kuruldu ve hala hizmet vermeye devam etmektedir. 2005 yılında kurulup, 1.8 milyon ziyaretçiye ulaşmasına rağmen SerchMe, ekonomik sebepler yüzünden aynı yıl kapatıldı. Ayrıca Wikiseek, Viewzi, Cuil gibi arama motorları da bu sektörde tutunmaya çalışmıştır; fakat başarılı olamamıştır.