iPhone, önceki modellerinin arasında geçiş yaparken; telefon düşkünlerini yeteri kadar tatmin edemedi. Yakında çıkacak olan iPhone 5’te ise çoğu kişi tarafından olması istenilebilecek olası bazı özellikler ise şöyle:

Ekran boyutu olarak Iphone serisinde 3. 5 inchlik ekranlar kullanan Apple firmasının, Iphone 5 için en önemli değişiklik olarak 3.5 inchlik bir ekranlar değil de en büyük rakibi Galaxy S3 te olduğu gibi büyük bir ekrana sahip olacağı şuan için beklene ekran boyutu 4 inchlik olacağıdır. Galaxy Beam telefonunda olduğu gibi, görüntüleri duvara yansıtılan projektör hoş bir özellik olacaktır. Tabi bu özelliğin eklenmesi halinde büyük oranda iPhone’nun şekli de değişecektir. Ani durumlarda gelen aramaları reddetmek yerine, anında mesaj göndermenize olanak sağlayacak bir özellikte eklenebilir. Önceden iPhone’nun yanında verilen kulaklıklar, istenilen ses kalitesi ve rahatlığı sunmadığı için; daha kaliteli kulaklıklar tasarlanabilir.

Renk tasarımı sürekli olarak beyaz ve siyah renk seçeneğiyle karşımıza çıkan telefonlarda, yeni renklerin tasarlanması da beklenebilir. Adobe ile anlaşmadığı için flash desteği bulunmayan telefonlarda, flash özelliği en çok beklenen özelliklerinden ama yine de pek umutlanmamak gerekli çünkü Android 4.1 jelly Bean flash desteğini yitirmişken, ilerleyen günlerde de Apple’ın, Adobe ile anlaşması da oldukça zor duruyor. Gerçekleşme olasılığı yüksek olan özelliklerden biri de, ön yüz kamerasının 2MP olması. Bu sayede Facetime ile yapılan görüntülü konuşmalar daha kaliteli olacak. Google ve Yahoo gibi hizmetlerin yanı sıra yeni hizmetlerin gelmesini beklemek, mantıklı bir davranış gibi gözüküyor. Gorilla Glass 2’nin çıkmasına ise kesin gözüyle bakılabilir. iPhone 3’te kullanılan HSPA+ özelliğinin, iPhone 5’te de olması da kesin gibi. Normal HTML5’in daha geniş olmasının yanı sıra, iTunes’in yapılandırılması ise kuvvetli bir ihtimal. Her ne kadar klasik görünümünden vazgeçmese de, Apple’ın yeni bir kilit açılma yöntemi yapılması güzel bir farklılık olacaktır. ‘rahatsız etme’ gibi yeni bir tercih modu da iPhone da yerini almak üzere. Siri özelliği ise daha iyi geliştirilip, daha çok bilgi verecek bir hale getirilmeli ve ayrıca Türkçe dil seçeneği de eklenmelidir. Ayrıca karanlıkta fotoğraf zevkinize gölge düşmemesi için çift LED veya Xenon flash, İphone5’te yerini alabilir.

Birbirinden güzel olan bu özelliklerin kaçı telefona eklenir kaçı geliştirilir bilinmez; ama telefonun çıkacağı gün heyecanla bekleniyor.