Google sonunda tablet piyasasına da el attı ve 7 inch boyutundaki tableti Nexus 7 yi piyasaya sürdü. Apple Ipad’in yarı fiyatına satılan Nexus 7 küçük ekranlı tableti ile ipad’in en büyük rakibi oluyor. Bizde bu iki büyük rakibi tüm özelliklerini göz önüne alarak karşılaştıracağız.

Ipad ve Nexus 7 görsel ve fiziksel olarak tamamen farklı özelliklere sahip ipad’in boyutları 241x186x9.4mm 9.7 inchlik retina ekrana sahipken Nexus 7 197x120x10.5mm. boyutuyla 7 inchlik bir ekrana sahip.

Ekran çözünürlüğü olarak karşılaştırmak istersek yeni ipad 2048×1536 ekran çözünürlüğü ve 264 ppi piksel yoğunluğuna sahip, buna karşılık Nexus 7 1280×800 ekran çözünürlüğüne ve 216 ppi piksel yoğunluğuna sahip duruyor. Piksel yoğunluğu açısından çok büyük fark göremesek te yeni ipad mükemmel retina ekran çözünürlüğü sayesinde bir adım önde duruyor. Ayrıca 3.1 milyon pixele sahip yeni ipad tüm HD ekranlardan tam 1 milyon fazla piksele sahip ve bu yeni ipad’i piyasadaki tüm tabletlerin önüne geçiriyor.

İki tablet arasındaki boyut farkı tabi ki ağırlık farkı olarak karşımıza çıkıyor, yeni ipad 652 gr iken Nexus 7 340 gr ağırlığında ve buda günlük kullanım için pratiklik katıyor. Küçük ekran boyutu ağırlığı önemli miktarda azaltırken taşınabilirliği ve kullanım kolaylığını da aynı ölçüde arttırıyor. Yeni ipad’in metal kasasına karşılık Nexus 7 nin plastik kasası ağırlıkta Nexus 7 ye avantaj sağlarken konu şıklığa geldiğinde Yeni ipad’i öne geçiriyor.

İki tableti aslında ayıran en önemli ayrıntı işletim sistemi; Yeni ipad IOS 5 işletim sistemine sahipken, Nexus 7 Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi kullanıyor. Bu iki işletim sisteminin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcut durumda ama bana göre ipad MAC bilgisayarlarla tam uyumlu olmasına karşın Android işletim sisteminin Windows ile uyumu Nexus 7 yi bir adım öne geçiriyor.

İki tableti kameraları açısından karşılaştırdığımızda yeni ipad 5 Mega piksel lik isight olarak isimlendirilen arka kamera ve vga ön kameraya sahip iken Nexus 7 ise sadece 1.2 Mega piksellik ön kameraya sahip, fiyatı makul seviyelere çekmek için arka kameranın konmadığını düşünüyorum, Bu sebeple 2 cihaz kamera bakımından karşılaştırılamaz bile, yeni ipad 5 Mega piksellik 1080P video kayıt yapabilen kamerası büyük bir farkla önde duruyor.

Depolama birimleri açısından iki cihazı karşılaştırırsak, yeni ipad 16GB, 32GB ve 64GB lik bellek kapasitesine sahip Nexus 7 ise sadece 8GB ve 16GB bellek kapasitesine sahip ve iki cihazda SD kart desteğine sahip değil.

Pil ömrü açısından iki cihazda 10 saat kullanım ömrüne sahip, yeni ipad büyük ekranının fazla enerji talebine karşılık büyük bir pil, Nexus 7 küçük ekranına karşı küçük bir pil kullandığından 2 cihaz birbirine eşit kullanım süresi sunuyor.

Sonuç olarak, yeni ipad piyasada bulunan tüm tabletlerden daha iyi bir ekrana sahip ve tablete özel üretilmiş uyumlu bir işletim sistemine sahip olmasıyla, Nexus 7 ise düşük fiyat avantajıyla öne çıkıyor.

Ayrıca detaylı Nexus 7 inceleme makalemizi okumak için tıklayınız.