Günümüzde internet çocuk genç yaşlı demeden herkes tarafından çok yaygın kullanılmakta, peki istediğiniz kadar hızlı mı?

Yavaş olduğunu düşünüyorsanız önce yapmanız gereken sorununuzu belirlemek

  • İnternetinizdeki  yavaşlama internet üzerinde yaptığınız tüm işlemlerde geçerli mi?

(Tüm sitelere bağlanırken, farklı server’ lardan dosya indirirken yavaşlık aynı derece hissediliyor mu ya da günün her saatinde sık sık kopma sorununuz mu var?

Eğer cevabınız evet ise büyük ihtimal ile sorun lokal şebekede ya da sizin kendi network ekipmanlarınızda.  DSL kullanıcıları modeme bağlanıp, hattın sinyal seviyesine bakabilir, sinyal seviyesi normal mi, sinyal gücünde düşme varsa hizmet aldığınız servis sağlayıcınızdan lokal hat kontrolü için destek almanız gerekir.  Servis sağlayıcınız uzaktan işlemlerle ya da ekip göndererek sorunu çözebilir.

  • İnternet hızınız genel olarak idare ediyor ama bazı sitelere erişmede sorununuz mu var?

Bu durum genellikle sitelere erişirken geçilen servis sağlayıcıların internet omurgası ile ilgili olabilir.  Bazı durumlarda problemin kaynağı erişilmek istenen server ya da kullandığınız firewall kaynaklı da olabilir. Sadece bir kaç sitede sorun varsa firewall devre dışı bırakılarak denenebilir. Sonuç olumsuz ise durumu servis sağlayıcıya iletmek gerekir.  Ama unutmayın ki servis sağlayıcınız size sadece kendi omurgası içinde destek verebilecektir. Mesela Londra’daki bir gazeteyi okurken sorun yaşıyorsanız ve servis sağlayıcı sorunun kendilerinden kaynaklı olmadığını İngiltere deki x servis sağlayıcısı içindeki bir problemden etkilendiğinizi söyleyebilir, bu durumda o site için yaşadığınız sorun x servis sağlayıcısının omurgasının durumuna bağlı olarak devam edebilir.

İnternet servis sağlayıcının yaptığı bu tarz açıklamaların kontrolünü de sitenin internet ip’sine trace atarak test edebilirsiniz. Bilgisayarda komut penceresine geçerek çalıştır ekranında cmd komutunu çalıştıralım. Örneğin eğer “nslookup www.yenipad.com” komutunu yazarsanız size yenipad.com un ipsini gösterir.  Yine cmd’de tracert komutu ve “öğrendiğiniz site ip’sini” yazarsanız örnek olarak yenipad.com’un ip adresini yazacak olursak “tracert 94.73.148.40” size siteye ulaşırken geçtiği linklerin ip’lerini ve hangi linkte ne kadar süre geçtiğini gösterir. genelde 150 ms ve üstü süreler kötü kabul edilmektedir, ancak pek çok uygulamada çok daha az süreler ile düzgün çalışmaktadır. DNS ayarları ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Ooops peki bu süreler düşürülebilir mi? Siz kendi servis sağlayıcınız ile muhatapsınız ve servis sağlayıcınıza sorun yasadığınız site server ip’lerinin trace sonuçlarını iletirseniz, kendi omurgaları içinde kalan anormal sorunları çözmek durumundalar.  Ancak sizin sorun olarak adlandırdığınız sureler internet hizmeti için normal olma durumu da var. İnternet hizmeti genellikle taahhütsüz (best efort) olmaktadır ve süre garantisi vermemektedir (internet global bir hizmet olup satış yapan servis sağlayıcıların tüm diğer servis sağlayıcı omurgalarına taahhüt veremeyeceğinden) ancak sorun servis sağlayıcı omurgası dışında ise mesela örneğimizde İngiltere deki x servis sağlayıcı omurgasında sorun varsa hedef adresinize giderken o isp omurgası içinden geçiyorsanız x isp’sindeki sizi etkileyen sorun devam ettikçe yavaşlık yasamaya devam edersiniz. Omurga sorunları data trafiğin geçtiği yollarda (linklerde) doluluk, performans problemleri,  link kesintileri, yazılım donanım problemleri vs şeklinde olabilir.

  • Yavaşlık internet kullanımınızı azalttığınızda düzeliyor mu?

İnternette yavaşlık ve hatta paket kaybının bir başka nedeni de satın aldığınız hız sınırını doldurmuş ya da aşmış olmanız olabilir. Mesela 8mbps dsl kullanıcı 10mbps trafik kullanmaya çalışırsa, 8 mbps ve üstü trafik geçmeyeceğinden droplar ve yavaşlamalar kaçınılmazdır. Bu durumda ya internet kullanımınızı azaltacak ya da hız artırımı istemeniz gerekecektir.