Hemen hemen herkes, Windows’u kullanıyor. Sizde o kullananlardan iseniz, registry (kayıt defteri), .dll dosyaları ve UAC gibi: gizemli, görünmeyen ve kişileri meraklandıran konularda; gelin, bu bilinmeyen, saklı kalmış gerçeklerin ne işe yaradığını hep birlikte inceleyelim.

Bilmeyenler için, Windows’un en karmaşık bölümü gibi gelen kayıt defteri, doğru kullanıldığı taktirde çok yararlı. Önceleri programlar, .ini dosyalarında saklanıyordu, günümüzde ise artık daha hızlı olan kayıt defterini kullanıyor. Kayıt defteri, sistemde bulunan sürücü ve hizmetleri belli bir düzene göre sıralayan bir veritabanıdır. Üstelik bu kayıt defterini, kendi başınıza düzenlemenizde çok basit. Başlat menüsünden, çalıştıra ‘regedit’ yazmanız yeterli. Bunun ardından soldaki bölmeden istediğiniz değişimi gerçekleştirebilirsiniz. Değişim bu denli hızlı ve kolay olmasına rağmen, yapılan bir hatanın sonucu çok ağır olabiliyor. Kimi durumda kayıt defterinizi onarmanızın yanı sıra, Windows’u baştan yüklemek zorunda da kalabilirsiniz. Bu tarz durumlarda, önlem olması adına kayıt defterini kopyalamanız, çok yararlı olacaktır. Bunu da sadece sistem geri yükleme noktası oluşturarak gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt defterindeki gereksiz kalabalığı yok etmek isterseniz, pek fazla alternatifiniz yoktur. Ayrıca kayıt defteri temizleyicisini kullanmak, size yarardan çok zarar sağlayacaktır.

.dll uzantıları, birkaç programla düzenlenebilip; RAM’e daha az veri yüklenmesi sonucunda bilgisayarınız daha hızlı çalışabilir. Genelde sorunlar .dll uzantılı dosyaların bulunamadığı şeklinde ortaya çıkmaktadır. İnternet erişiminin yaygınlaştığı son zamanlarda, internet üzerinden dosyayı bulmak iş görebilir fakat bu iyi bir fikir olmayabilir. Bunun yerine dll-files.com adındaki siteden; gerekirli olursa programın tamamını indirmek ya da onarmak yararlı olacaktır. Sorunlar devam ediyorsa eğer, antivüris programını çalıştırınız ve arka planda da çalıştığından emin olunuz.

Son olarak UAC’ı inceleyeceğiz. UAC, kullanıcı hesabını denetlemekte iş görmektedir. Programlarda değişiklik yapmadan önce, istenilen istekler, bu özellik sayesinde ortaya çıkmaktadır. Uygulama yükleme, bir koruma yöntemi olmayacağı için yükleme yaparken güvenlidir diyerek düşünülmemeli ve ne olursa olsun kaliteli bir antivirüs programına sahip olunmalıdır.