İlk ipad versiyonu 2010 yılında piyasaya çıktığından beri piyasaya hükmetmeye devam ediyor, Google’ın ürettiği Nexus 7 tablet çıkana kadar karşısına gerçek bir rakip bile çıkmamıştı ve ipad neredeyse tabletler arasındaki tüm internet erişimine hükmeder konumdaydı. Tablet savaşları Samsung’un ürettiği Galaxy tabletlerle kızışırken en önemli rakip olan Google’ın ürettiği Nexus 7 de bu savaşa katıldı ve Android işletim sistemli tabletler IOS a karşı güçlenmeye başladılar.

Pingdom 3 milyon web sitesi üzerinden aldığı kayıtlar ile tabletler arası internet erişim oranlarını ölçerek Ios,Android ve diğer işletim sistemlerinden ne kadar süreyle internete ulaşıldığını kaydetti. Temmuz ayı boyunca yaptığı araştırma sonucuna göre IOS işletim sistemine sahip ipadler internet erişimine hükmetmeye devam ediyor. IOS işletim sistemine sahip ipadler dünya web trafiğinin yüzde 85.7 sine sahipken Android işletim sistemine sahip tabletler yüzde 10.5 de kaldı ve diğer işletim sistemleri sadece yüzde 3.8 lik oranla oldukça geride kalmaya devam ettiler. Aynı firmanın Kasım 2011 sonuçlarında ise İOS işletim sistemli ipad yüzde 87.9 web erişimiyle birinci sıradaydı, aradan geçen 8 ay sonrasında İOS web erişiminde yüzde 2.2 gerilerken bu pay Android işletim sistemli tabletlere geçti.

Bu savaşın gittikçe arttığı ve Android işletim sisteminin gün geçtikçe IOS işletim sistemine yaklaşmaya başladığını görüyoruz, tabi hala katetmeleri gereken uzun bir yol var.