Her geçen gün karşımıza, hack’e dair yeni bir olay çıkıyor. Çoğu siteler hackleniyor ve sonucunda sitedeki kullanıcıların: isimleri, e-posta adresleri, adresleri, telefon numaraları hatta daha da ileri gidip kredi kartı bilgilerine kadar ele geçiriliyor. Ama durum ne olursa olsun siteler önemli verilerin çalınmadığına dair açıklamalarda bulunuyor; fakat bu durum üyelerini ne derece tatmin eder, bilinmiyor.

Kişisel bilgilerin veya e-posta adresinin hacker’lar için önemi nedir? Ele geçirmiş oldukları bilgiler, onlar için nakit parayla eş değer! Herhangi bir ürünün tanıtımını, mail adreslerine gönderilmesi halinde, tıklanma başına para kazandıkları için; bu kişiler siber suç işleyerek bilgi ticareti yapmaktadırlar. Bu işi yapanlar, yakalandıklarında para cezası ve hapis cezasıyla karşı karşıyalar; fakat değersiz gibi görünen e-mail adresinin onlar açısından değerini düşünecek olursak: bir adres onlar için birkaç sent ile 1 dolar arasında bir miktara satılıyor. Bir adres ne kadar ucuzmuş diye düşünürken, elinde bir milyon kaydın olması halinde elde edilecek miktarı hesapladığınız zaman, bu sektörde dönen paraların ne kadar olduğunu tahmin edebilirsiniz.

En büyük tehtit, parasal olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle, kredi kartı numarasında son 4 hanenin bilinmesi bile, gereken işlemlerin yapılması için yeterli olabiliyor. Bu bilgilerin ele geçirilmesi ise sadece e-posta adresinizin öğrenilmesi ile başlıyor. Ele geçirilen verilerin, özelliğine göre ne kadar sürede kullanılacağı belli oluyor. Eğer ki kredi kartı numarasını ele geçirmişlerse, 24 saat içinde bu verileri kullanmaya başlıyorlar. Hackerlar bazen sahte sitelerle, site kullanıcılarını ağına düşürür; bu durumda hacklenen sitenin; Avrupa Birliği yasalarına göre, 24 saat içinde kullanıcılarını uyarması gerekiyor.

Eğer mail adresiniz, hackerların eline düşmüşse; sürekli spam postalarıyla phising postaları gelecektir. Bu zararlılar yüzünden bilgisayarınızı ele geçirilebilirler, dahası mikrofon veya kameranız kullanılarak kayıt yapabilirler. Hatta keylogger programıyla da yazdığınız her şeyi öğrenebilirler. Bu durumlara karşı önlem için, bilmediğiniz e-postalardan uzak durmanızda fayda var.