Günümüzde, cep telefonları öyle bir konuma geldi ki tüm özellikleri tek bir telefonda toplanmaya başladı. Artık insanlar, mp3 çalar, fotoğraf makinesi, hesap makinesi, saat ve bunun gibi onlarca eşya taşımak yerine sadece cep telefonu taşıyarak tüm ihtiyaçlarını karşılamış oluyor. Tabi ki bu durum,  herkesin hoşuna gidiyor. Peki, bir an için telefonunuzu kaybettiğinizi düşünün, ne yaparsınız veya ne yapabilirdiniz? İşte bunun için birkaç ufak ipucu:

​Herşeyden önce, telefonun IMEI numarasını bilmeniz gerekiyor. IMEI numarasını basitce anlatmak gerekirse: nasıl her insanın kendisine ait bir TC kimlik numarası varsa; her telefonunda kendine ait bir IMEI numarası yani kimlik numarası var. Hiçbir şekilde kopyalanamaz, silinemez, çoğaltılamaz. Bu numaranın özel olması sayesinde de; çalındığında veya kaybolduğunda bu numara ile telefonunuz bulunabilir.

Telefonundaki rehberi kaybetmek demek, çoğu kişi için bir faciadır. Bu yüzden, önceden önleminizi alıp; hangi operatörü kullanırsanız kullanın, telefon rehberinizin operatörünüze kopyalanmasını isteyebilirsiniz.

​Cep telefonunuza şifre koymak, telefonun yabancı ellere geçmesi halinde engelleyici bir unsur olacaktır. Bu durum sayesinde, telefonunuz çalındığında veya kaybolduğunda; başkaları tarafından özel verilerinizin ele geçmesi engellenmiş olur. Akıllı telefon kullananlar, diğer telefon kullanıcılarına göre daha şanslı durumdalar. Akıllı telefonların kendine has özellikleri sayesinde, uzaktan erişime imkan verir; kişi istediği verileri ve dataları bu yolla silebilir. Ayrıca kablosuz ağ kullanımın yaygınlaştığı günlerde, şifresi olmayan ve kaynağı belirsiz ağlara bağlanmayın! Bu şüpheli ağlardan zararlı uygulamaların telefonunuza bulaşma ihtimali çok yüksektir, verileriniz elden gidebilir. Son olarak, verilerinizi korumadaki en güvenli yol ise back-up yapmaktır. Sıklıkla back-up yapmalısınız.

​Bu ufak ipuçları ışığında, cep telefonunuzdaki verilerinizi korumak için önceden önlem alabilirsiniz.