Teknoloji öylesine gelişti ki artık dünyanın bilgisi cebimizde. Üstelik tüm özelliklerin tek bir alette toplanması, bizim için çok güzel bir gelişme! Hayatımızın vazgeçilmezi olan cep telefonlarında, vazgeçilmez bir özellik ise müzik dinleyebilmektir.

Müzik dinlemek, çoğu insanın vazgeçilmezidir. Kimimiz, hoparlörden müzik dinlemeyi tercih ederken; kimimiz ki çoğu kişi, kulaklıkla müzik dinlemeyi tercih eder. Amaç kiminde diğer kişileri rahatsız etmemek iken kimi durumda sadece o şekilde müzik dinlemekten zevk almaktandır. Telefon markalarının vazgeçilmezi olan Iphone ve Ipad’lerde müzik keyfi bir başkadır. Aman dikkat! Hoş zaman geçirdiğiniz dakikalar, size sorun olarak geri dönmesin.

Gelişen teknoloji ile müzik dinlenme imkanı sağlayan, mp3 çalar özellikli Iphone, Ipad gibi cep telefonları kullanıcıları (kulaklıkla müzik dinleyenler): işitme kaybı tehtidi altındasınız! Uzun süreli ve yüksek sesli müzik dinlemenin, iç kulağa zarar verdiği kanıtlanmıştır. Özellikle kulağın içine takılarak kulağa daha yaklaştırılan seslere, uzun süre maruz kalınması durumunda: kulak kanalına doğrudan gönderilen sesler, akustik travma adı verilen gürültüye bağlı, işitme kaybı meydana getirmektedir. Bunun yanı sıra kulak çınlaması, uyku bozukluğu, huzursuzluk ve yüksek tanısiyon da kulaklıkla yüksek sesle mzik dinlenmenmesi sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Normalde insan bünyesi 80 desibele endekslidir. Fakat 80 desibelden yüksek olan sesler kulağa zarar vermektedir. Kişinin normal konuşmasının 60 desibel ve telefondan ses çıkışı sırasında ise desibel aralığı 60 ile 120 arasında değişmektedir. Gün içinde sürekli gürültüye maruz kalan kulaklarımızı, yüksek sesten uzak tutmamız gerekir.

Uzmanlar, son olarak kulaklıkla uzun süre konuşmadan ve müzik dinlemekten kaçınılması gerektiğini önemle vurguluyor. Birdenbire yüksek ses karşısında, geçici sağırlık sorunu yaşamamak için; uzun süreli ve yüksek sesli, müzik dinlemekten uzak durulmalıdır.