Bir an için dışarda dolaşırken etrafınıza bakın? Dikkatlice inceleyin ve sonuca şaşıracaksınız! Çoğu kişinin elinde telefonun oluşu, çoğu kişinin telefonla haşır neşir oluşu sizi dehşete düşürecek. Belki sizde o çevrenizde dikkatinizi çekecek insanlar gibi telefon düşkünü birisiniz, ama bazı zararlar var ki aman dikkat!

Yatağın altında veya uyuduğunuz odanın sınırları içerisinde telefonun bulunması büyük bir radyasyon riski. ‘Telefonumu kapattım yatarken, öylece duruyor.’ diye düşünmek bile işe yaramıyor. Çünkü telefonlar kapalı bile olsa radyasyon yayıp sağlığımızı tehdit etmeye devam ediyor. Bu durumdan korunmak için telefonları gece yattığımız odanın dışında tutmak sağlığımız için yararlı olacaktır. Sosyal hayattan kullanıcılarını koparan telefon, kişinin etrafından soyut bir şekilde zaman geçirmesine sebep oluyor. Oysa topluluk içinde telefonlardan uzak durup; sanal sohbet etmek yerine birebir, yüzyüze sohbet etmek, kişinin sosyal açıdan gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Telefon kullanımın yasak olduğunun özellikle vurgulandığı yerlerde telefon kullanmak; kendi sağlığımızı tehlikeye attığı gibi, ortamda bulunan diğer insanların sağlıklarını da tehlikeye atmaktadır. Bu tarz durumlarda, ortam şartları neyi gerektiriyorsa o şekilde davranmak, hem kendi sağlığımızı hem de diğer insanların sağlığını korumak açısından oldukça yararlı bir davranış olacaktır.

Telefonların radyasyon kaynağını az önce belirtmiştik. Kulaklık kullanımı olmadan yapılan telefon konuşmaları, beyin sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Çünkü konuşma süreleriyle doğru orantılı olarak artan telefondaki ısınma problemi, beyin bölgesinde de ısınmaya sebep olmaktadır. Bu durumda beyin hücreleri zarar görmekte ve ilerki yıllar için kişilerin sağlığını ciddi boyutlarda tehdit etmektedir. Telefonla konuşma zorunda olduğunuz durumlarda, mutlaka kulaklıkla konuşun. Eğer ki kulaklık yok ise telefon görüşmesini kısa tutmaya çalışın. Eğer ki ortam müsait ve konuşma da uzun sürecekse, hopörlerden konuşmanız sağlığınız açısından oldukça yararlı olacaktır.