Blog sitemi daha yeni oluşturdum ama oluşturmadan önce oldukça araştırma yaptım, size bu tecrübelerimi anlatmak istiyorum. Bir blog sitesi oluşturmanın 2 yolu vardır bunlardan birincisi varolan bir blog sitesine üye olup yazılarınızı bu blog sitesi üzerinden yapmak tabi bu sistemin bazı sakıncaları olacaktır, bu sitenin yasaklanması, yazıların site moderatörü tarafından kaldırılması, size verilen alanın sınırlı olması gibidir. Blog sitesi oluşturmak için 2 seçenek ise kendinize ait alan almak, şuanda türkiyede hizmet veren birçok server var bunlar belirli bir ücret karşılığında size web alanı, mail alanı sunmaktalar, eğer 2. seçeneği seçip bir web alanı aldıysanız yazılar yazmak için uygun bir web alanı ismi de bulmalısınız ben genel olarak yeni ipad üzerine yazılar yazmak istediğimden yenipad.com alanını seçtim. Yeni blog açacaklara bir diğer önerim ise ben web alanı ve ismini www.natro.com sitesinden aldım ve şuana kadar her sorunuma hızlı şekilde cevap verip sorunlarımın çözümü konusunda yardımcı oluyorlar.
Eğer blog kuracaksanız satın alacağınız server a otomatik blog programı kurup kurmadığını öğrenmeniz çok önemli, Ben blog yazılımı olarak wordpress i kullanıyorum, natro.com bu yazılımı benim için otomatik olarak kurdu, bende ayrıntılarla uğraşmak yerine direk yazılarımı yazmaya başladım. ücretsiz şablonlar indirip wordpress hakkında bilgi alabileceğiniz adres http://tr.wordpress.org dir.
Blog kurup yazılarınızı okuyucularınızla paylaşmak söylediğim gibi oldukça basit ve çokta pahalı değildir. Umarım sizde benim gibi yazılarınızı yazmaya başlarsınız.