İşlemci: Yeni ipad Cortex A9 1 GHz A5X dört çekirdekli işlemcisiyle güçlendirilerek ipad 2 den 4 kat daha fazla pixele hükmedebilecek grafik işlemci sayesinde Retina ekran ile mükemmele yakın bir performans hedefleniyor. Bu işlemciye 1 GB lık ram eşlik etmekte, ipad 2 de ise sadece 512 mb ram bellek vardı.

Ekran: Yeni ipad de bulunan en önemli ayrıntı bence ipad 2 ye göre 4 kat daha fazla pixel içeren retina ekran. Yeni ipad e baktığınızda ekrandaki her şey ayrıntılı ve gerçek gibi görünmektedir. Retina ekran 2048 x 1536 çözünürlüğe, 3.1 milyon inanılmaz bir pixel sayısına sahip, olan retine ekran full hd den bile daha yüksek bir çözünürlüğe sahip görünüyor. Ekranın boyutuna gelince yine 9.7 inc olarak bırakılmış buda ipad ler üzerinde bir standart oluşturuyor. iPhone 4 ve 4S te ekran 326 ppi lık pixel yoğunluğuna sahipken yeni ipad 264 ppi lık piksel yoğunluğuna sahip ama bu gözle anlaşılamıyor ve pixelleri fark etmemiz neredeyse imkansız.

Kamera: isight kamera olarak isimlendirilen ve 5 megapixel lik çözünürlüğe sahip arka kamera f/2.4 diyafram ve beş bileşenli mercek ile ışığı daha fazla içeri alarak etkin bir şekilde fotoğraf ve video çekilmesi için üretilmiş. Otomatik odaklaması ve fotoğraf çekim hızı süper hızlı olan kamera ard arda fotoğraflar çekmek için oldukça uygun görünüyor. Ayrıca 1080P HD video kaydetme özelliği olan kamera kusursuz bir hal alıyor.

Bağlantı: kablosuz bağlantı olarak 802.11 protokolünü kullanan Wi-Fi ve 4G LTE özelliği ve bluetooth 4.0 bulunmaktadır. Türkiyede şu anda bulunan 3G operatörlerin desteklediği mobil geniş bandı desteklediği için yüksek hızlı internete girilebilmektedir. İpad wifi+4g modelinde ayrıca GPS özelliği bulunmaktadır.